Dalajlama w Mongolii, Chiny protestują
Dalajlama XIV przybył do Mongolii. Wizytę rozpoczął od wizyty klasztoru Gandantegchinlen w Ułan Bator. Klasztor ten jest ośrodkiem życia religijnego Mongołów, których prawie 90% jest wyznawcami lamaizmu.
Ta już siódma wizyta Dalajlamy w Mongolii od 1979 roku i pierwsza od trzech lat. Przeciwko przyjmowaniu tego duchowego przywódcy Tybetańczyków przez inne kraje tradycyjnie protestuje Pekin. Chińskie MSZ wydało oświadczenie, w którym wyrażono pogląd, że Dalajlama "nie jest po prostu osobistością religijną, lecz postacią polityczną na emigracji, uwikłaną od dawna w działania separatystyczne i szkodzącą jedności narodowej Chin".
W 1959 roku, po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama wraz z 80 tysiącami tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Od 1960 roku jego siedzibą jest miasto Dharamsala w indyjskim stanie Himaczal Pradesz.
Znany z pragmatyzmu Dalajlama zabiega o przyznanie swemu krajowi faktycznej autonomii w granicach ChRL. Wielokrotnie podkreślał, że nie dąży do odłączenia Tybetu od Chin. Mimo to Pekin uważa go oficjalnie za separatystę, który pod pretekstem religii chce rozbić jedność narodową Chin.