ŚwiatDalajlama w Mongolii, Chiny protestują

Dalajlama w Mongolii, Chiny protestują

Dalajlama XIV przybył do Mongolii. Wizytę rozpoczął od wizyty klasztoru Gandantegchinlen w Ułan Bator. Klasztor ten jest ośrodkiem życia religijnego Mongołów, których prawie 90% jest wyznawcami lamaizmu.

Ta już siódma wizyta Dalajlamy w Mongolii od 1979 roku i pierwsza od trzech lat. Przeciwko przyjmowaniu tego duchowego przywódcy Tybetańczyków przez inne kraje tradycyjnie protestuje Pekin. Chińskie MSZ wydało oświadczenie, w którym wyrażono pogląd, że Dalajlama "nie jest po prostu osobistością religijną, lecz postacią polityczną na emigracji, uwikłaną od dawna w działania separatystyczne i szkodzącą jedności narodowej Chin".

W 1959 roku, po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama wraz z 80 tysiącami tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Od 1960 roku jego siedzibą jest miasto Dharamsala w indyjskim stanie Himaczal Pradesz.

Znany z pragmatyzmu Dalajlama zabiega o przyznanie swemu krajowi faktycznej autonomii w granicach ChRL. Wielokrotnie podkreślał, że nie dąży do odłączenia Tybetu od Chin. Mimo to Pekin uważa go oficjalnie za separatystę, który pod pretekstem religii chce rozbić jedność narodową Chin.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)