Świat"Czystki" w rosyjskim MSW. Władimir Putin zwalnia 110 tys. funkcjonariuszy

"Czystki" w rosyjskim MSW. Władimir Putin zwalnia 110 tys. funkcjonariuszy

W rosyjskim MSW zaczęły się zwolnienia. Zgodnie z dekretem Władimira Putina pracę straci 110 tysięcy policjantów. Według dziennika "Izwiestia" redukcja etatów w najmniejszym stopniu dotknie funkcjonariuszy pracujących bezpośrednio z obywatelami.

"Czystki" w rosyjskim MSW. Władimir Putin zwalnia 110 tys. funkcjonariuszy
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | SERGEI ILNITSKY

Pierwsi dostaną wypowiedzenia funkcjonariusze odpowiedzialni za ochronę strategicznych obiektów państwowych. Według "Izwiestia", pracę straci ponad 43 tysiące strażników.

Zwolnienia nie ominą również pracowników ministerstwa. Ze służbą pożegnają się eksperci z wydziałów: kryminalnego, do walki z korupcją, finansowego i prasowego. Zmniejszy się również liczba podległych resortowi: klubów, orkiestr i bibliotek. W najmniejszym stopniu odczują redukcję etatów policjanci z wydziałów rejonowych.

Tymczasem przeciętni Mieszkańcy Moskwy twierdzą, że również w tych szeregach przydałyby się zmiany. Na rosyjskich forach internetowych pojawiły się wpisy, że w pierwszej kolejności zostaną zwolnieni ci, którzy czymś podpadli swoim przełożonym. Zaprzeczają takim doniesieniom pracownicy ministerstwa. Jak tłumaczą - zwolniony niezgodnie z prawem funkcjonariusz może oddać sprawę do sądu, a ten przywróci go do służby.

Dekret Putina

Dekret prezydenta zaleca ministrowi spraw wewnętrznych 10-procentową redukcję pracowników. W resorcie pozostanie około miliona funkcjonariuszy.

Kilka miesięcy temu szef ministerstwa dał do zrozumienia, kto nie musi bać się utraty pracy. "Resort bierze pod pełną protekcję rejonowe oddziały policji" - cytowały wypowiedź generała Władimira Kołokolcewa rosyjskie media.

Redukcje w MSW zbiegają się z pracami nad rozszerzeniem uprawnień policji. W Dumie Państwowej jest projekt, który zakłada liberalizację przepisów dotyczących użycia broni przez funkcjonariuszy oraz prowadzenia rewizji i stosowani przymusu bezpośredniego.

W opinii mieszkańców Moskwy, w ostatnich latach rosyjska policja znacznie poprawiła swój wizerunek. Na dobrym wizerunku policji zależy też autorom nowej ustawy. Deputowani chcą, aby funkcjonariusze stali się "mężami zaufania" i nie kojarzyli się już z aparatem represji i korupcją.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)