PolskaCzynny żal za dowód

Czynny żal za dowód

Ludzie posłuchali nakazu władzy i wymienili stare dowody osobiste na nowe, a teraz mogą zapłacić karę, bo na czas - w terminie 30 dni - nie powiadomili swojego urzędu skarbowego o zmianie numeru tego dokumentu. Ukarania mogą uniknąć tylko wtedy, gdy wyrażą czynny żal przed urzędnikiem skarbówki. Skrucha zostanie przyjęta, jeśli podatnikowi nie wykaże się złej woli.

Czynny żal za dowód
Źródło zdjęć: © Dziennik Zachodni | Bogdan Kułakowski

Przepisy kodeksu karnego skarbowego są bezwzględne: "Nie podlega karze ten, kto po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ, ujawniając istotne okoliczności, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu". W katowickiej skarbówce są już złożone pierwsze czynne żale o odstąpienie od sankcji.

- Nikogo jeszcze nie ukaraliśmy - zapewnia Elżbieta Żesławska, naczelniczka mysłowickiego Urzędu Skarbowego. - Dokumenty wymieniali najczęściej ludzie starsi, nieznający prawa.

Nikomu niepotrzebne przepisy wprowadzili parlamentarzyści, nowelizując w sierpniu ub. roku ustawę "o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników". Tam pojawił się ów 30-dniowy termin. Do tego czasu o zmianach danych osobowych informowaliśmy fiskusa składając kolejne zeznanie podatkowe do 30 kwietnia. Nie wiadomo, z jakich przyczyn dano teraz krótki czas. Żaden pracownik skarbówki nie potrafił wyjaśnić "DZ" potrzeby tego pośpiechu.

Co więcej, to urzędnikom można udowodnić złą wolę, bo zaledwie od kilku tygodni informują w magistratach o potrzebie powiadomienia o nowych numerach dowodów, o konieczności wypełnienia formularza NIP-3, na którym należy uwidocznić te zmiany. A nie mógłby to urząd zawiadamiać urząd? I byłoby po kłopocie.

Teresa Semik

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)