PolskaCzy zwykła szczepionka uchroni nas przed ptasią grypą?

Czy zwykła szczepionka uchroni nas przed ptasią grypą?

Jak możemy bronić się przed pandemią ptasiej
grypy, której obawiają się w tym roku eksperci ze Światowej
Organizacji Zdrowia? Wybór jest niewielki: szczepionka przeciw
zwykłej grypie albo domowe sposoby na zwiększenie odporności -
uważa "Gazeta Wyborcza".

05.10.2005 | aktual.: 05.10.2005 07:48

Pandemia - to słowo od kilku lat robi zawrotną karierę. Chodzi o epidemię grypy, która może rozprzestrzenić się na cały świat. - Pandemię może wywołać nowy, nieznany do tej pory typ wirusa - mówi profesor Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Warszawie. - Od paru lat ostrzegają przed nią eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Według "Gazety Wyborczej", ta jesień może być i dla Polski niebezpieczna. Nad województwami północnymi przelatują stada dzikich ptaków z terenów, na których zanotowano zachorowania na ptasią grypę. Zakażony ptak może zarazić nasze dzikie i hodowlane ptactwo. A następnie wirus taki może przenieść się na ludzi. Tego właśnie obawiają się eksperci, bo zmutowany wirus jest bardzo niebezpieczny.

-_ Jedynym znanym nam najtańszym sposobem obrony przed wirusami klasycznej ludzkiej grypy jest szczepionka_- uważa prof. Brydak. - Pozwala jeśli nie uniknąć, to złagodzić przebieg choroby i zmniejszyć powikłania. Wprawdzie uodparnia człowieka tylko na wirusa "zwykłej grypy", jednak dzięki temu jego organizm nie jest zupełnie bezbronny wobec "ptasiego" wirusa.

Problem w tym, że Polacy niechętnie się szczepią - tylko 7% z nas kupuje szczepionki, w Holandii robi to 40%, w USA aż 60% obywateli. - Od ośmiu lat nawołuję do szczepień - dodaje profesor. - Odzew jest mierny. Za mało wiemy o poważnych powikłaniach grypy. Wydaje nam się, że nie zachorujemy. A WHO szacuje, że w wyniku pojawienia się pandemii ptasiej grypy może umrzeć nawet 100 mln osób.

Z czterech firm, które do tej pory dostarczały szczepionki na polski rynek, kilka miesięcy temu wycofała się firma Chiron Behring. - Może się zdarzyć, że oczekiwanie na szczepionki przewyższy nasze możliwości- mówi z kolei Elżbieta Brzozowska z Glaxo Wellcome w Warszawie. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)