Czy wiesz jak DOBRZE wypełnić PIT?
Ponad milion, czyli niecałe 5% Polaków zdecydowało się przekazać procent swojego podatku na cele dobroczynne w ubiegłym roku. Gdyby zrobili to wszyscy uprawnieni, organizacje podzieliłyby między sobą 300 milionów złotych.
Karlino, niewielka miejscowość trzydzieści kilometrów od Koszalina. Od dwóch lat działa tutaj czwarta w Polsce wioska dziecięca, w której dom i rodzinę znalazło 70 dzieci. Jej budowę udało się dokończyć tylko dlatego, że kilka tysięcy osób zdecydowało się wypełnić dodatkową rubrykę w swoim rocznym rozliczeniu z fiskusem i przekazać 1% podatku Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce(www.wioskisos.org)
. W 2005 roku stowarzyszenie zebrało 1 240 000 złotych. - Wioska Dziecięca w Karlinie jest pomnikiem 1% podatku – mówi Elżbieta Janczur, dyrektor organizacji.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Procedura przekazania 1% podatku organizacji pożytku publicznego wydaje się skomplikowana. Według badań przeprowadzonych w 2006 roku przez firmę badawczą SMG/KRC i Centrum Wolontariatu, aż 19% podatników nie zdecydowało się na to odliczenie, ze względu na obawy związane z formalnościami.
A najtrudniejsze w całej procedurze jest chyba … podjecie decyzji, że zabieramy nasz 1% fiskusowi. To pierwszy krok. Krok drugi to wybór organizacji. Najczęściej każdy z nas ma „swoje” stowarzyszenie lub fundację, o której słyszał, której działalność ceni lub wspiera darowiznami. Bardzo ważne jest, aby wybrana przez nas organizacja miała status pożytku publicznego. Warto wejść na jej stronę internetową i sprawdzić, można też zajrzeć do bazy organizacji pożytku publicznego (www.baza.pozytek.ngo.pl)
.
Krok trzeci: trzeba wyliczyć kwotę. To akurat mało skomplikowane – kwotę podatku należnego (PIT-36 pole 178, PIT -37 pole 110) należy podzielić przez 100. Kwotę wpisujemy w formularzu PIT (PIT-36 pole 179, PIT -37 pole 111). Dalej robimy krok czwarty, a nawet kilkanaście kroków, które musimy wykonać w drodze do banku czy na pocztę, aby wpłacić pieniądze na konto organizacji. Można to zrobić przez internet – z własnego e-konta, lub przez stronę internetową organizacji, jeśli uruchomiła taką usługę. Trzeba pamiętać, że potwierdzeniem dla Urzędu Skarbowego jest dowód wpłaty, a sama wpłata musi być dokonana przed złożeniem lub wysłaniem PIT-u do Urzędu. Jeśli to my jesteśmy winni fiskusowi dopłatę, będzie ona mniejsza o przekazany 1%. Jeśli to fiskus jest nam winien, zwróci nam kwotę powiększoną o 1% podatku.
Pomóż organizacjom, one pomogą tobie
Organizacje pożytku publicznego są naszymi sprzymierzeńcami.
Warto skorzystać z ich pomocy, bo robią wszystko, aby ułatwić życie podatnikom – swoim potencjalnym darczyńcom. Na stronach internetowych i w specjalnie wydawanych ulotkach organizacje publikują dokładne instrukcje, jak przekazać podatek. Wspomniane już Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce uruchomiło specjalny serwis www.1-procent.pl. Ze strony możemy ściągnąć program do wypełniania PIT-ów oraz gotowy formularz przelewu z wpisanymi danymi organizacji. Znajdziemy tu też dział FAQ, najczęściej zadawanych pytań. - Nasi potencjalni darczyńcy rzadko dzwonią do Urzędów Skarbowych, aby wyjaśnić swoje wątpliwości dotyczące 1%. Najczęściej dzwonią bezpośrednio do nas, organizacji, którą zdecydowali się wesprzeć. Chcąc nie chcąc staliśmy się ekspertami od odliczeń podatkowych - mówi Elżbieta Janczur. Osoby, które będą miały
dodatkowe wątpliwości czeka specjalnie uruchomiona infolinia (0 801 985 000). Pod tym numerem wyjaśnień udzielą przeszkoleni pracownicy organizacji.
Na pocieszenie
Łatwiej będzie już w przyszłym roku: w zeznaniu za 2007 rok jedynie wskażemy organizację, której chcemy przekazać pieniądze. Resztę zrobi za nas Urząd Skarbowy.