Czy warto bać się kurczaka? Jak wybrać zdrowe mięso

Białe mięso jest uważane przez specjalistów za zdrowsze i bardziej dietetyczne od czerwonego. Jednocześnie jednak wokół drobiu narosło wiele mitów i plotek. Przerażające doniesienia o [ kurczakach ]( http://kuchnia.wp.pl/id,11223,title,kurczak-w-sosie-pomaranczowym,przepis.html ) naszpikowanych antybiotykami i hormonami, od których małym dzieciom rosną piersi, to najczęściej zwykłe strachy na lachy.

Czy warto bać się kurczaka? Jak wybrać zdrowe mięso
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

27.08.2015 | aktual.: 19.01.2016 08:50

Czy kurczak jest zdrowy?

- Mięso z kurczaka to wartościowy element zdrowej diety. Jest świetnym źródłem białka, witamin, m.in. witaminy B2, PP, B6, oraz różnych składników mineralnych, w tym cynku, żelaza czy potasu. Polecam je jako element zdrowej diety dzieci, rosnącej młodzieży, osób dorosłych i starszych, sportowców, a także w okresie ciąży i karmienia piersią. Ze względu na swoją lekkostrawność i liczne walory odżywcze mięso z kurczaka jest stosowane w wielu rodzajach diet leczniczych, np. w przypadku problemów pokarmowych, zaburzeniach gospodarki lipidowej czy węglowodanowej - mówi Halszka Sokołow, dietetyk i dyplomowany diet coach.

Polacy coraz bardziej cenią walory odżywcze i smakowe mięsa drobiowego. Jego spożycie w naszym kraju wzrasta – aktualnie kształtuje się na poziomie ok. 27 kg na osobę rocznie. Polskie mięso drobiowe jest cenione również za granicą, eksportujemy je w dużych ilościach. Skąd więc tyle kontrowersji dotyczących kurczaków?

Słone kary za nadużywanie antybiotyków u zdrowych kurcząt

Zamieszanie wokół drobiu wywołały doniesienia o profilaktycznym dodawaniu do paszy kurcząt antybiotyków. Rzeczywiście, takie praktyki miały miejsce dawniej, jednak od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej przepisy zakazują ich podawania. Według Krajowej Rady Drobiarskiej kary za podawanie antybiotyków zdrowym kurczakom mogą wynieść nawet 92 tys. złotych.

Zdarza się, że pasze dla piskląt zawierają kokcydiostatyki, czyli antybiotyki, które zabezpieczają ptaki przed groźną chorobą, kokcydiozą. Te leki mają jednodniowy lub zerowy okres karencji, co oznacza, że nie pozostają w mięsie kurcząt.

Hormony zakazane w chowie kurcząt

Podobnie jest z hormonami - ich podawanie kurczakom jest zabronione. Mit o stosowaniu hormonów narodził się kilkadziesiąt lat temu w Stanach Zjednoczonych, gdzie rzeczywiście tuczono kurczaki w ten sposób, by jak najszybciej osiągnęły pożądaną masę. Szybko jednak przerwano ten proceder. W Polsce tego typu podejrzenia budzą brojlery, czyli zwykłe kurczaki mięsne przeznaczone do przemysłowego tuczu, najczęściej spotykane na półkach sklepowych. Ich cykl produkcyjny trwa bardzo krótko - zaledwie 38 dni. Mimo tego brojlery nigdy nie dostają hormonów. Ich szybki przyrost wynika ze specjalnie dobranych odmian paszy oraz wysokobiałkowego pożywienia.

Małe gospodarstwa bezpieczne

Nie jesteśmy jednak zmuszeni do kupowania zwykłych kurczaków. Możemy wybrać kurczaka ekologicznego lub zagrodowego, który jest krzyżówką rasy mięsnej i podwórkowej, a jego mięso jest delikatne, ciemnoróżowe oraz pełne i dojrzałe w smaku. Ten ostatni typ jest towarem bardziej dostępnym niż ekologiczny i nadal przystępnym cenowo. Jego cykl życiowy trwa minimum 56 dni, a więc o połowę dłużej niż zwykłych kurczaków. Rośnie w sposób naturalny, bez konieczności stymulacji niezdrową paszą.

Kurczak zagrodowy żyje w niewielkich rodzinnych gospodarstwach, których skala nie pozwala na stosowanie przemysłowych metod, popularnych na wielkich fermach. Małe gospodarstwa nie mogą sobie pozwolić na podawanie niedozwolonych leków, gdyż ryzykują ogromnymi karami, uderzającymi w ich biznes. Muszą dbać o renomę, która jest ich największym kapitałem. Zdrowy rozsądek nakazuje zatem sądzić, że kurczak z mniejszego gospodarstwa oznacza bardziej bezpieczny wybór. Nie każde gospodarstwo może chować kurczaki zagrodowe. Powinno być najpierw odpowiednio do tego przystosowane – przede wszystkim musi zapewnić ptactwu dostęp do wolnej przestrzeni na świeżym powietrzu, specjalną karmę i kontrole lekarskie.

Nie dajmy się zwariować

Podczas wybierania bezpiecznej żywności możemy kierować się także atestami instytucji naukowych. Informacje o ich posiadaniu są zwykle umieszczone na opakowaniu mięsa. Nie dajmy się więc zwariować alarmistycznym doniesieniom o szkodliwości wszystkiego, co nas otacza. Coś jeść trzeba. Mądrze wybrane mięso z kurczaka to zdrowy i bezpieczny wybór.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Wsparcie merytoryczne w przygotowaniu artykułu: zagrodowy.pl

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)