Trwa ładowanie...
26-11-2009 17:26

Czy w Polsce zabraknie szczepionek na grypę?

Na polski rynek w tym sezonie trafiło już 2,6 mln szczepionek na grypę sezonową - podało Ministerstwo Zdrowia. Resort zapewnia, że gdy pojawiły się sygnały, że w hurtowniach tej szczepionki brakuje, natychmiast uruchomił procedurę importu docelowego.

Czy w Polsce zabraknie szczepionek na grypę?Źródło: AFP
d2pnw6i
d2pnw6i

- Dostawy na nasz rynek są prognozowane przez koncerny farmaceutyczne, a nie przez minister zdrowia, bo to one sprzedają i one ponoszą ryzyko - powiedział wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

Jak dodał, w ostatnich latach, mimo że umierała jedna na tysiąc chorych osób, społeczeństwo szczepiło się na grypę niechętnie (ok. 5%). - W związku z tym na ten rok koncerny farmaceutyczne nie zaplanowały większej ilości szczepionek - powiedział Twardowski.

Wiceminister poinformował, że w Polsce jest około 600 hurtowni sprzedających szczepionki. - W związku z tym nieuprawnione jest twierdzenie, że jeżeli nie ma czegoś na Śląsku, to nie można ściągnąć tego z innej hurtowni - powiedział Twardowski, pytany o brak szczepionek na terenie tego województwa.

Dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Artur Fałek poinformował, że liczba szczepionek dostępnych w aptekach i w hurtowniach jest na bieżąco monitorowana. - Sygnały o tym, że w hurtowniach tej szczepionki brakuje, pojawiły się już parę dni temu, natomiast ministerstwo natychmiast uruchomiło procedurę importu docelowego - powiedział.

d2pnw6i

Resort powołując się na dane (sprzed sześciu dni) jednej z firm monitorujących zapas szczepionek podał, że szczepionka na grypę sezonową jest dostępna w ponad połowie aptek. - Zapas szczepionek w aptekach oszacowano na 100 tys. sztuk - powiedział Fałek.

Jak poinformowano, resort zdrowia jest w stałym kontakcie ze wszystkimi firmami, które są w stanie sprowadzić na polski rynek szczepionkę sezonową. Według Fałka, wzrosła liczba ludzi szczepiących się przeciwko grypie sezonowej.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zaapelowała, aby pacjenci nie lekceważyli pierwszych objawów grypy i kierowali się do lekarza pierwszego kontaktu. - Zapalenie płuc jako powikłanie po grypie, to wynik zlekceważenia tych pierwszych objawów - podkreśliła Kopacz.

d2pnw6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pnw6i
Więcej tematów