Czy uda się powstrzymać malarię?
Naukowcy prezentują wyniki badań nad malarią (AFP)
Zmarł na nią Rafael, Oliver Cromwell a także Aleksander Wielki. Malaria uznawana jest - obok AIDS i gruźlicy - za najniebezpieczniejszą chorobę zakaźną na świecie.
04.10.2002 | aktual.: 04.10.2002 08:20
Naukowcom z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych udało się ustalić kod genetyczny pasożytów powodujących najgroźnieszą odmianę choroby, uśmiercającą miliony ludzi w Trzecim Świecie - donoszą piątkowe gazety.
Jednocześnie magazyn Science przedstawił wyniki badań genomu komara anopheles gambiae, przenoszącego na ludzi pasożyty powodujące malarię. Rzeczpospolita pisze, że ma to pozwolić na opracowanie nowej generacji leków i szczepionek przeciwko tej chorobie.
Z opublikowanych właśnie danych korzystają już firmy farmaceutyczne, chcące opracować nowe leki do walki z malarią. To niezwykły moment w historii nauki. Dzięki potędze współczesnej technologii jesteśmy w stanie zbadać tajemnicę choroby znanej już w starożytności - oświadczył Carlos Morel, reprezentujący Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Także prof. Zdzisław Dziubek z Wojewódzkiego Szpitala Chorób zakaźnych w Warszawie podkreślił w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że opisanie genomu jest ważnym wydarzeniem, ponieważ dopiero teraz można zabrać się do opracowania szczepionki na malarię. Zanim to się jednak stanie, czeka nas długa droga - podkreślił profesor.
Mimo wysiłków mających na celu zmniejszenie zagrożenia malarią, w Afryce choruje więcej osób niż kiedykolwiek w historii. Według danych WHO zarażonych jest ok. 300 mln ludzi, a choroba stanowi zagrożenie dla połowy całej populacji. (jask)