Czy przestrzegamy praw zwierząt?
Ponad jedna trzecia (35%) Polaków
uważa, że prawo wystarczająco chroni zwierzęta; prawie tyle samo -
33% jest przeciwnego zdania. 28% przyznaje zaś, że nie
zna przepisów zapisanych w ustawie o ochronie zwierząt - wynika z
sondażu CBOS.
Jednocześnie ponad połowa respondentów (52%) jest przekonana, że w naszym kraju zwierzęta są dobrze traktowane. 38% jest przeciwnego zdania.
Częściej przekonani o niewystarczającej ochronie prawnej zwierząt są Polacy posiadający w domu jakieś zwierzęta. Osoby, które nie są właścicielami zwierząt częściej przyznają się natomiast do nieznajomości przepisów związanych z ich ochroną.
Polacy powszechnie uważają, że człowiek będący właścicielem jakiegoś zwierzęcia nie powinien mieć w stosunku do niego nieograniczonych praw. 95% ankietowanych uważa, że właściciel zwierzęcia nie może robić z nim, co zechce, bez żadnych ograniczeń. 97% zaś uważa, że powinno się reagować, gdy właściciel głodzi lub bije swoje zwierzęta. 96% uważa, że powinien reagować każdy, kto zauważy taki przypadek, 89% uważa, że powinny reagować różne organizacje i stowarzyszenia społeczne.
Ustawa o ochronie zwierząt obowiązuje od 1997 r. Zapisano w niej m.in. zakaz okrutnego i przedmiotowego traktowania zwierząt. Aż 70% badanych przez CBOS przyznało, że spotkało się z przejawami działania ustawy, np. słyszeli o przypadkach ukarania kogoś za złe traktowanie zwierząt.
Zgodnie z ustawą, prawo do trzymania zwierząt może być ograniczone, jeśli człowiek nie jest w stanie zapewnić im właściwej opieki lub jeśli znęca się nad nimi. Według CBOS, pojawiają się również opinie, że prawo do trzymania zwierząt powinno być ograniczone, gdy przeszkadzają one w jakiś sposób ludziom z otoczenia właściciela; niektórzy skarżą się m.in. na hałas, zabrudzone trawniki i puszczane psów na spacerach bez smyczy i bez kagańców.
Ponad połowa respondentów (58%) uważa, że prawo do trzymania zwierząt powinno być ograniczone tylko wtedy, gdy zwierzęta zagrażają zdrowiu lub życiu sąsiadów czy innych ludzi, a właściciel temu nie zapobiega. Co trzeci badany (33%) uważa, że powinno się zabronić posiadania zwierząt domowych zawsze wtedy, gdy w jakikolwiek sposób przeszkadzają one sąsiadom lub innym ludziom. 5% jest zdania, że prawo to powinno być niczym nieograniczone. 51% ankietowanych przyznało, ze trzyma w domu jakieś zwierzę.
Sondaż przeprowadzono w dniach 3-6 lutego 2006 r. na reprezentatywnej 1011 próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.