Trwa ładowanie...
dv9l44x
26-01-2006 00:50

Czy potrzebujemy urzędu wiceprezydenta?

LPR proponuje wprowadzenie stanowiska wiceprezydenta, który jednocześnie byłby marszałkiem Sejmu. Prezydent powinien zostać wzmocniony. Dziś problemem nie jest to, że ma on za małą władzę, bo ma dużą. Ale jego kompetencje nie są jasno określone - pisze w "Fakcie" lider LPR R. Giertych.

dv9l44x
dv9l44x

Zaznacza on, że to co proponuje Liga jest pewnym wzmocnieniem władzy prezydenta. Nie jest jednak wprowadzeniem systemu prezydenckiego. Kandydat na wiceprezydenta byłby przedstawiany przez kandydata na prezydenta jeszcze w trakcie kampanii wyborczej.

LPR chce wydłużenia kadencji prezydenta z 5 do 6 lat. Wszystkie te rozwiązania mają dać większą stabilność władzy w państwie. Wiceprezydent byłby też kompetentną osobą, która zastępowałaby prezydenta w razie jego nieobecności lub choroby - podkreśla R. Giertych.

Przewodniczący Partii Demokratycznej W. Frasyniuk pisze z kolei w "Fakcie", że w jego przekonaniu roztrząsanie kompetencji prezydenta wymaga bardzo poważnej debaty konstytucyjnej. Na dziś szefowi PD wydaje się, że uprawnienia głowy państwa są wystarczające, bo taki model przyjęliśmy.

Obawiam się, że politykom od mrozu olej w głowach tężeje mocniej niż w samochodach i tylko w ten sposób można wytłumaczyć niektóre ich pomysły. Do takich należy koncepcja Romana Giertycha, który chciałby wzmocnić urząd prezydenta przez powołanie wiceprezydenta - uważa Frasyniuk.

Według niego, prawdopodobnie Giertych upatruje tu szansy na własną karierę polityczną. Jednak wywoływanie dyskusji konstytucyjnej w tak niepoważny sposób jest zupełnie irracjonalne - stwierdza lider PD-demokraci.pl.(PAP)

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj