Trwa ładowanie...

Czy polsko-niemiecka inicjatywa pozwoli przywrócić zlikwidowane połączenie Wrocław-Drezno?

Czy jest szansa na przywrócenie bezpośredniego połączenia kolejowego Wrocław-Drezno? W tej sprawie spotkali się polscy i niemieccy samorządowcy oraz przedstawiciele władz spółek-przewoźników.

Czy polsko-niemiecka inicjatywa pozwoli przywrócić zlikwidowane połączenie Wrocław-Drezno?Źródło: WP, fot: Michał Dzierżak
d1opaqf
d1opaqf

Spotkanie zainteresowanych stron zorganizował w Görlitz deputowany do Bundestagu, Stephan Kühn. Dotyczyło ono poprawy komunikacji kolejowej na pograniczu polsko-niemieckim. Udział w nim wzięli samorządowcy Görlitz i Zgorzelca, przedstawiciele zarządu Kolei Dolnośląskich oraz DB Netz, a także studenci związani z polsko-niemiecką inicjatywą na rzecz przywrócenia połączeń Wrocław-Drezno.

Przypomnijmy, że od 1 marca 2015 r. zlikwidowano bezpośrednie połączenie kolejowe między Wrocławiem a Dreznem. Decyzję taką podjęły Przewozy Regionalne w związku z problemami finansowymi "organizatora połączeń przygraniczych", czyli samorządu województwa dolnośląskiego. Warto dodać, że Drezno to kolejne duże niemieckie miasto, z którym Wrocław stracił bezpośrednie połączenie kolejowe. W grudniu 2014 r. zlikwidowano połączenie Wrocław-Berlin, które mogło pochwalić się prawie 170-letnią historią.

W chwili obecnej pasażerowie chcący wybrać się koleją z Wrocławia do Drezna muszą dojechać pociągiem do Zgorzelca, tam przekroczyć granicę państwa i na dworcu w Görlitz skorzystać z połączenia oferowanego przez przewoźnika niemieckiego.

Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich przedstawił na spotkaniu projekt umożliwienia wjazdu pociągów KD na dworzec w Görlitz. Dotychczas nie jest to możliwe z tego względu, że pojazdy dolnośląskiego przewoźnika nie uzyskały pozwolenia na korzystanie z niemieckich linii kolejowych z przyczyn technicznych.

d1opaqf

- Dalekobieżny ruch kolejowy na trasie Drezno-Wrocław nie rozwinął się tak, jak byłoby to konieczne dla integracji europejskiej. Proponujemy utworzenie inicjatywy, której celem byłoby przywrócenia zlikwidowanego połączenia - mówił podczas spotkania Stephan Kühn.

Uczestnicy spotkania podpisali deklarację powołania inicjatywy, jednak trudno na razie powiedzieć, w jaki stopniu realnie przyczyni się ona do przywrócenia połączenia Wrocław-Drezno i kiedy ono nastąpi.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1opaqf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1opaqf
Więcej tematów