Trwa ładowanie...
d33a6pk
Czy Polacy wrócą z emigracji? Socjolog: najwyżej 10 proc. wróci z przyczyn losowych lub rodzinnych

Czy Polacy wrócą z emigracji? Socjolog: najwyżej 10 proc. wróci z przyczyn losowych lub rodzinnych

Obecnie na emigracji jest ponad 2,3 mln Polaków. Czy oni wrócą? Ilu z nich zdecyduje się na powrót? - Emigranci raczej nie wrócą. Szacuje się, że około 10 proc. wróci z przyczyn losowych, albo rodzinnych. Natomiast większość, jeżeli tam zacznie zarabiać, gromadzić jakieś oszczędności, tam inwestować, to już raczej tam zostanie. Obecnie ten trend jest raczej w drugą stronę. Jak popatrzymy na statystyki mobilności ludzi, to nawet Białorusini, którzy przyjechali kiedyś do Polski, wyjeżdżają dalej do Unii Europejskiej, do krajów zachodnich - mówi w programie #dziejesienazywo dr Rafał Lange, socjolog z UKSW.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d33a6pk

Tymczasem nawet osoby, które zdecydowały się na powrót, zastanawiają się teraz nad ponownym wyjazdem. - Zastanawiam się nad powrotem do Anglii. W trakcie pobytu tam dostałam propozycję pracy (w Polsce), przyjechałam, przyjęłam tę propozycję pracy. Jednak założenia, obietnice były inne, niż rzeczywistość to zweryfikowała - mówi Elwira Borawska, która cztery lata spędziła pracując na Wyspach Brytyjskich.

- Okazuje się, że nie jest tak łatwo po powrocie znaleźć osobom, które pracowały za granicą, pracę. Przede wszystkim wynika to też chyba ze sposobu myślenia, które zabraliśmy ze sobą stamtąd. Wracając do Polski mieliśmy duże oczekiwania, że wracamy, bo rynek pracy się polepszył - opowiada rozmówczyni. Dodaje, że mimo dopracowanego języka, doświadczenia w pracy, oczekiwania nie pokrywają się z rzeczywistością. - Porównanie wypada słabo - przyznaje Elwira Borawska w #dziejesienazywo.

d33a6pk

Podziel się opinią

Share
d33a6pk
d33a6pk
Więcej tematów