Czy Polacy są coraz mniej religijni?
48% badanych uważa, że w ostatnim dwudziestoleciu religijność Polaków zmniejszyła się. 22% twierdzi, że jest wręcz odwrotnie, tyle samo osób nie zauważyło istotnych zmian - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
03.03.2009 | aktual.: 03.03.2009 17:32
81% ankietowanych uważa szczęście rodzinne za najważniejszy czynnik, nadający sens ludzkiemu życiu. Na kolejnych miejscach Polacy wymieniają satysfakcjonującą pracę (44%), zaufanie innych ludzi (39%), miłość (36%) oraz spokojne życie (36%). Głęboka wiara religijna - jak podkreśla CBOS - zajęła w tym rankingu szóstą pozycję - ex aequo z potrzebą znalezienia własnego miejsca w społeczeństwie (po 29% ankietowanych).
Z badania CBOS wynika, że 95% respondentów uważa się za wierzących, z czego co ósmy (13%) określa swoją wiarę jako głęboką. Co dwudziesty badany (5%) twierdzi, że jest niewierzący, dwóch na stu mówi o całkowitym braku wiary.
Ponad połowa (54%) respondentów twierdzi, że bierze w nich udział co najmniej raz w tygodniu, z czego co dwudziesty (5%) robi to kilka razy w tygodniu. Niespełna co piąty dorosły Polak (18%) praktykuje średnio jeden lub dwa razy w miesiącu i niemal tyle samo (19%) uczestniczy w nabożeństwach religijnych kilka razy w roku. Co jedenasty badany (9%) w ogóle nie praktykuje.
Kolejnym badanym wskaźnikiem religijności była częstość odmawiania modlitwy. Z sondażu wynika, że 42% spośród ogółu badanych modli się codziennie, ponad jedna czwarta (27%) robi to przynajmniej raz w tygodniu, a jedna dziesiąta (10%) co najmniej raz w miesiącu. Co ósmy respondent (13%), zgodnie z własnymi deklaracjami, modli się kilka razy w roku, a nieliczni (w sumie 3%) raz na rok lub rzadziej. Co dwudziesty Polak (5%) w ogóle się nie modli.
Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 5-11 lutego tego roku na liczącej 1048 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.