Czy papież jest kreacjonistą?
Spotkanie papieża Benedykta XVI na początku września z naukowcami, poświęcone m.in. na temat stosunku Kościoła do teorii ewolucji wywołało burzę spekulacji, czy oznacza Kościół rzymskokatolicki chce opowiedzieć się po stronie zwolenników koncepcji "inteligentnego projektu".
Uwadze komentatorów nie umknął fakt, że wraz ze zmianą na Stolicy Papieskiej klimat dla ewolucjonistów uległ ochłodzeniu. W homilii inaugurującej pontyfikat Benedykt XVI powiedział: Nie jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem ewolucji.
Po tym przemówieniu austriacki kardynał Christoph Schönborn, uczeń kardynała Ratzingera, przekonywał, że powoływanie się ewolucjonistów na słowa Jana Pawła II, iż teoria ewolucji jest czymś więcej aniżeli hipotezą, nie należy traktować jako blankietu uwierzytelniającego dla wszystkich pomysłów naukowców, zajmujących się tym zagadnieniem.
W lipcu zeszłego roku metropolita wiedeński napisał, że ewolucja, w sensie wspólnego pochodzenia, może być prawdziwa, ale ewolucja w sensie neodarwinizmu - jako nieukierunkowanego, niezaplanowanego procesu przypadkowych zmian i doboru naturalnego - nie. Czy spotkanie w Castel Gandolfo, ktorego organizatorem był właśnie kardynał Schönborn, jest kolejnym krokiem w kierunku wyznaczenia przez Kościół katolicki granicy do której teoria ewolucji i doktryna Kościoła mogą ze sobą współistnieć?