Trwa ładowanie...
d3mhrro
16-01-2006 01:06

Czy nastąpi rozstrzygnięcie sporu między TVP a platformami satelitarnymi?

Cyfrowy Polsat składa wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

d3mhrro
d3mhrro

Doniesienia prasowe sprzed kilku tygodni mówiące o rezygnacji przez Telewizję Polską S.A. z żądań opłat od operatorów sieci kablowych za reemisję swoich głównych kanałów: TVP1, TVP2, TVP Polonia i jednocześnie potwierdzające sztywne, niezmienne stanowisko TVP w tej kwestii wobec operatorów platform cyfrowych zmusiły Cyfrowy Polsat S.A. do złożenia "Wniosku o zakazanie praktyk naruszających konkurencję przez Telewizję Polską S.A. poprzez nadużywanie pozycji dominującej" do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - podano w kmunikacie prasowym.

"Mając na względzie nasze dotychczasowe wysiłki zmierzające do osiągnięcia porozumienia oraz zdarzenia, które miały miejsce, a przede wszystkim wydanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji stanowiska w tej kwestii w dniu 5 lipca 2005 r., zwróciliśmy się do Pana Prezesa Jana Dworaka o potwierdzenie informacji przekazanych przez prasę w dniu 29 listopada 2005 r. Niestety do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Warto podkreślić, że jesteśmy zainteresowani jak najszybszym wyjaśnieniem wzajemnych relacji z TVP, tym bardziej, że rozważamy wprowadzenie do oferty Cyfrowego Polsatu kanałów tematycznych TVP." - mówi Dominik Libicki, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A.

"Niezmienna postawa Telewizji Polskiej S.A. stanowi w naszym mniemaniu nie tylko dyskryminację operatorów satelitarnych, działających na tym samym rynku, co operatorzy kablowi, ale jest także źródłem poważnych obaw jej abonentów. TVP jest podmiotem realizującym misję publiczną i to pozwala korzystać jej z dofinansowania w postaci obowiązkowego abonamentu rtv ze strony widzów. Korzystając z opłat abonamentowych TVP S.A. ma obowiązek dostarczania im sygnału swoich programów, pozostawiając swobodny wybór konsumentom, co do sposobu odbioru tych programów - czy to drogą naziemną, czy poprzez sieci kablowe, czy też drogą satelitarną. Tymczasem mamy do czynienia z dyskryminacja przez telewizję publiczną odbiorców platform cyfrowych i jawnym różnicowaniem widzów." - podkreśla Jacek Białobrzeski, szef działu prawnego Cyfrowego Polsatu S.A.

Cyfrowy Polsat zdecydowanie podkreśla, że niedopuszczalne jest obciążenie abonentów platform satelitarnych podwójną opłatą (abonament rtv i opłata licencyjna) za programy telewizji publicznej, co niestety prędzej, czy później musiałoby nastąpić w przypadku konieczności ponoszenia przez tych operatorów opłat licencyjnych na rzecz Telewizji Polskiej S.A. W tym miejscu należy wspomnieć, że do tej pory platformy satelitarne rozprowadzały sygnał programów TVP nieodpłatnie zarówno dla abonenta platformy, jak i samej Telewizji Polskiej S.A. (ponosząc koszty techniczne). Także komercyjni nadawcy TVN S.A. i Telewizja Polsat S.A. wyrazili zgodę na nieodpłatne rozprowadzanie ich niekodowanych programów przez operatorów telewizji kablowej i satelitarnej, podczas gdy TVP w dalszym ciągu domaga się opłat licencyjnych od operatorów satelitarnych. Takich opłat nie przewiduje jednak katalog dochodów TVP wskazany przez ustawę o radiofonii i telewizji.

d3mhrro

Platformy cyfrowe docierają ze swoim sygnałem, a tym samym z ofertą telewizji publicznej do regionów i miejscowości, w których widzowie często nie mają możliwości naziemnego odbioru kanałów telewizji publicznej. Tym samym, to platformy satelitarne przyczyniają się w znaczący sposób do realizowania misji publicznej TVP, która korzystając z pomocy publicznej (obowiązkowy abonament rtv) samodzielnie powinna dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić dostępność swoich kanałów jak największej ilości widzów. Ponadto, telewizja publiczna powinna korzystać z dostępnych na rynku nowoczesnych rozwiązań technologicznych i aktywnie poszukiwać nowych kanałów dotarcia do swoich widzów z programem finansowanym z ich abonamentu - podano w komunikacie pasowym.

KRRiT w swoim stanowisku z dnia 5 lipca 2005 r. jasno określiła, że zasada "must carry", mówiąca o umieszczaniu w ofercie programowej w pierwszej kolejności programów telewizji publicznej, dotyczy w równym stopniu wszystkich operatorów, działających zarówno na rynku kablowym, jak i satelitarnym. Natomiast Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów zakazuje narzucania uciążliwych warunków umów, przynoszących nieuzasadnione korzyści podmiotom dominującym na rynku. Także europejska dyrektywa o usłudze powszechnej (2002/22/EC) wprowadza regulacje w tym zakresie, m.in. poprzez zakaz dyskryminacji podmiotów oferujących sygnał programów telewizji publicznych ze względu na różne sposoby rozprowadzania tychże programów.

Dlatego kolejne zaskakujące propozycje TVP, ogłaszane mimo krytycznej opinii KRRiT i wbrew przedstawionym zasadom i przepisom prawnym stanowią jaskrawy przykład nadużywania przez TVP pozycji dominującej. Z powyższych powodów reprezentowana przez Telewizję Polską S.A. strategia zmusiła platformę satelitarną Cyfrowy Polsat S.A. do złożenia do UOKiK "Wniosku o zakazanie praktyk naruszających konkurencję przez Telewizję Polską S.A. poprzez nadużywanie pozycji dominującej". Jednocześnie Cyfrowy Polsat oczekuje zmiany stanowiska TVP S.A. analogicznie do jej decyzji w stosunku do operatorów sieci kablowych - podano w komunikacie.

d3mhrro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mhrro
Więcej tematów