Trwa ładowanie...
dblqk2t
17-09-2008 11:55

Czy jesteśmy zadowoleni z polskiej misji w Afganistanie?

Większość Polaków (74%) wyraża
dezaprobatę dla udziału polskich sił zbrojnych w misji NATO w
Afganistanie. Przeciwnego zdania jest 21% badanych, a 5%
nie ma zdania w tej sprawie - wynika z wrześniowego sondażu
Centrum Badania Opinii Społecznej.

dblqk2t
dblqk2t

Według CBOS, w odniesieniu do poprzedniego sondażu, przeprowadzonego w kwietniu, nastąpił niewielki (o trzy punkty procentowe) wzrost poziomu aprobaty i tak sam spadek dezaprobaty.

Trzy piąte badanych (60%) z misją w Afganistanie łączy zwiększenie ryzyka ataków terrorystycznych; co trzeci ankietowany (33%) nie przypisuje jej tego typu następstw, a 7% nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie.

Z badań CBOS wynika, że poparcie dla udziału w misji afgańskiej relatywnie częściej notowane jest wśród najmłodszych badanych (w wieku od 18 do 24 lat), spośród których co trzeci (34%) wyraża aprobatę, a także wśród uczniów i studentów (38%). Ponadto udział w tej operacji stosunkowo częściej popierają takie grupy społeczno-zawodowe, jak pracownicy fizyczno-umysłowi oraz kadra kierownicza, inteligencja, natomiast zdecydowanie rzadziej rolnicy i bierni zawodowo emeryci oraz gospodynie domowe.

Większość społeczeństwa jest sceptyczna, jeśli chodzi o realizację założeń operacji NATO w Afganistanie. Tylko niespełna co piąty Polak (19%) sądzi, że operacja przyczyni się do zaprowadzenia pokoju w tym kraju, podczas gdy blisko dwie trzecie (65%) ma co do tego wątpliwości, a 16% nie ma na temat zdania.

Z analiz CBOS wynika, że w pokojowe następstwa misji w Afganistanie relatywnie najczęściej wierzą najmłodsi ankietowani, uczniowie i studenci, częściej też badani deklarujący prawicowe poglądy polityczne.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 5-9 września br. na 1070-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

dblqk2t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dblqk2t
Więcej tematów