Czy jesteś uzależniony od TV?
17% widzów to osoby "uzależnione" od oglądania telewizji, a dla 20% odbiorców telewizja jest ważnym doradcą i "przewodnikiem po życiu". Jednocześnie 20% widzów uważa, że oglądanie telewizji to strata czasu - wynika z badań, jakie dla TVP przeprowadziła firma badawcza IQS and Quant Group.
Badania wskazują, że 17% widzów czuje się źle, "nieswojo" i czegoś im brakuje, gdy nie jest włączony telewizor. Oglądanie telewizji jest dla tych osób ulubionym sposobem spędzania czasu: oglądają telewizję jedząc posiłki, sprzątając, gotując, czytając, lubią też pooglądać telewizję przed snem. Sami jednak twierdzą, że oglądają za dużo telewizji.
20% badanych to tzw. widzowie zaangażowani. Telewizja jest dla nich przewodnikiem po życiu, przyjacielem, doradcą i "substytutem prawdziwych przeżyć". Postacie z seriali traktują jak znajomych, a oglądane programy są dla nich tematem rozmów z rodziną oraz "poradnikiem" jak rozwiązywać problemy i co myśleć na dany temat.
15% badanych to tzw. widzowie "odreagowujący". Osoby te włączają telewizor, by zapomnieć o codziennych troskach, zrelaksować się i odpocząć od codzienności. Taka sama grupa widzów (15%) to tzw. pożeracze informacji. Telewizja jest dla nich źródłem informacji i wiedzy o świecie, ludziach, wydarzeniach.
20% widzów ocenia oglądanie telewizji bardzo krytycznie. Uważają oni, że jest to marnowanie czasu, ponieważ rzadko można znaleźć tam coś wartościowego i mądrego. 13% badanych to osoby "obojętne". Oglądanie telewizji nie jest dla nich czynnością wartą zaangażowania. Wybierają tylko interesujące i atrakcyjne dla nich programy.
Badanie zostało przeprowadzone na przełomie 2004 i 2005 r. na reprezentatywnej próbie 2500 osób w wieku 15-65 lat. TVP przedstawiła wyniki badań w czwartek na konferencji prasowej nt. działań marketingowych TVP w 2005 r.