ŚwiatCzy choroba nowotworowa zawsze jest wyrokiem?

Czy choroba nowotworowa zawsze jest wyrokiem?

Które nowotwory są najgroźniejsze? Odpowiedzi próbują udzielić dwie najnowsze prace badawcze, porównujące sytuację na całym świecie. Naukowcy zebrali dane z 67 krajów świata dotyczące zachorowań na raka u ponad 25 mln dorosłych i 75 tys. przypadków białaczki u dzieci. Na podstawie tego materiału próbowali ocenić, jakie szanse na przeżycie mają pacjenci z chorobami nowotworowymi. W większości przypadków raka w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Łacińskiej szanse przeżycia są znacznie niższe niż w Europie, Ameryce Północnej i Oceanii - donosi Deutsche Welle. Dane pochodziły z lat 1995-2009.

Czy choroba nowotworowa zawsze jest wyrokiem?
Źródło zdjęć: © Fotolia

26.11.2014 | aktual.: 27.11.2014 08:22

Skoncentrowano się na 10 najczęstszych nowotworach, w tym raku jelita, płuc, piersi i prostaty, które stanowią ok. 2/3 wszystkich chorób nowotworowych. - Wyniki naszych badań ukazują, że rak w niektórych krajach jest znacznie groźniejszy niż w innych - podkreśla Claudia Allemani, kierująca badaniami. W XXI wieku tak duża przepaść we wskaźniku przeżycia nie powinna w ogóle mieć miejsca, twierdzi badaczka z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej.

Badanie pokazało, że w Niemczech, Norwegii, Kanadzie i kilku innych krajach uprzemysłowionych ponad 90 proc. pacjentów udaje się przeżyć 5 lat po diagnozie. W Mongolii jest to tylko 34 proc. pacjentów, w Tunezji zaledwie 14 procent.

Najlepsze szanse na przeżycie raka żołądka mają pacjenci w Japonii i Korei Południowej. Tak dobry wynik to efekt japońskiego i koreańskiego systemu opieki zdrowotnej. Intensywna diagnostyka pozwala wykryć tego rodzaju nowotwory we wczesnym stadium, wówczas skuteczniejsze są też operacje - twierdzą naukowcy.

Najgorsze rokowanie mają przypadki nowotworów złośliwych wątroby i płuc. Zarówno w krajach uprzemysłowionych, jak i rozwijających się tylko 20 proc. pacjentów żyje dłużej niż 5 lat po diagnozie.

Eksperci twierdzą, że przyczyną powstawania chorób nowotworowych może być nadwaga. U kobiet powoduje raka piersi i macicy, u mężczyzn raka jelita i nerek.

Źródło artykułu:Deutsche Welle
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)