PolskaCzy abp Głódź odda miastu fragment Parku Oliwskiego?

Czy abp Głódź odda miastu fragment Parku Oliwskiego?

Władze Gdańska są gotowe przekazać kurii
biskupiej inną działkę w zamian za fragment Parku Oliwskiego,
który kuria chce odzyskać.

Biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowało, że w minioną sobotę doszło do spotkania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z metropolitą gdańskim abp. Sławojem Leszkiem Głódziem w sprawie parku.

Abp Głódź zwrócił się w lipcu listownie do władz Gdańska o formalne wydzielenie niemal hektarowego fragmentu najbardziej znanego i najczęściej odwiedzanego miejskiego parku - Parku Oliwskiego.

Działka sąsiadująca z kościelnym kompleksem w Oliwie (znajduje się tu m.in. Katedra Oliwska, siedziba arcybiskupa i seminarium duchowne), została formalnie przekazana Kościołowi w 1990 r. przez ówczesnego wojewodę gdańskiego. Jednak do dziś nowy właściciel nie został wpisany do księgi wieczystej, a figuruje w niej gmina. Grunt ten stanowi 1/7 część parku.

Sobotnie spotkanie Adamowicza i abp. Głódzia dotyczyło możliwości zamiany działki w parku, na inną. Według informacji biura prasowego magistratu Adamowicz i abp Głódź ustalili, że "zamiana nieruchomości będzie mogła mieć miejsce po ujawnieniu w księdze wieczystej prawa do nieruchomości na rzecz kościoła".

Prezydent Adamowicz zapytany o działkę, którą mogłoby zaoferować miasto w zamian za część parku, odparł: Wiem, że ksiądz arcybiskup jest zainteresowany działką na cele opieki nad osobami starszymi; będziemy szukać w całym mieście, ale dopiero wtedy, gdy będzie potwierdzenie własności Kościoła katolickiego do części parku.

Według informacji biura prasowego magistratu w trakcie spotkania metropolita gdański "podtrzymał swoje poparcie dla użytkowej integralności parku, służącego rekreacji mieszkańców". Z kolei Adamowicz poinformował, że wystąpił już z pytaniem do wojewody pomorskiego o "granice" spornej parceli, ponieważ 18 lat temu nie została ona dokładnie wytyczona geodezyjnie.

Historia najbardziej znanego parku w Gdańsku sięga drugiej połowy XVIII wieku. Urządzanie go w do dziś znanym kształcie zapoczątkował opat oliwski, Jacek Rybiński. W XIX wieku park stał się własnością państwową. Część przestrzeni urządzona jest w stylu angielskim, część w stylu francuskim. Atrakcją bardzo dobrze utrzymanego parku są liczne rośliny egzotyczne.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)