Czuwanie na Jasnej Górze w intencji Polaków za granicą
W Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze rozpoczęło się czuwanie w intencji Polaków, przebywających za granicą. Obok modlitwy za emigrację, w tym roku szczególne prośby zanoszone są w intencji organizatorów czuwania - Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, obchodzącego swoje 75-lecie.
Chrystusowcy od około 20 lat przed Uroczystością Chrystusa Króla organizują na Jasnej Górze czuwanie w intencji Polaków za granicą. Ksiądz Sławomir Murawka podkreśla, że wobec nasilającego się zjawiska emigracji zarobkowej zadaniem chrystusowców jest dziś nie tylko opieka duszpasterska, ale często także socjalna, gdyż wiele emigrujących osób nie jest przygotowanych do wyjazdów ani psychicznie, ani materialnie.
Zdaniem księdza Murawki nowa fala emigracji przyczynia się do odrodzenia polonijnych środowisk, zwłaszcza w Europie. Duszpasterz podkreślił, że w wielu miejscach na przykład w Anglii, Hiszpanii czy Francji, gdzie środowiska polonijne słabły i zmniejszały się, teraz odżywają na nowo.
Co roku na modlitewne spotkanie przybywa około 1000 osób: pielgrzymki polonijne z zagranicy, wierni z parafii prowadzonych w Polsce przez księży chrystusowców, rodziny emigrantów oraz kapłani i siostry zakonne.
Tradycyjnie czuwanie transmitowane jest przez Internet, Radio Maryja, telewizję Trwam i Radio Jasna Góra, a relacje z jasnogórskiego spotkania pojawiają się także na antenie TV "Polonia" i w Polskim Radiu "Polonia". Za pośrednictwem mediów w modlitwę włącza się wiele parafii polonijnych na świecie.
Towarzystwo Chrystusowe zostało założone w 1932 roku przez księdza kardynała Augusta Hlonda, prymasa Polski. Jego celem jest służenie Polakom rozrzuconych po całym świecie. Niemal na wszystkich kontynentach posługuje około 400 chrystusowców. Połowa z nich pracuje w Polsce.