Czułe majtki zamiast pobytu w szpitalu? To możliwe
Elektrody węglowe nadrukowane wewnątrz bielizny pomogą kontrolować stan fizjologiczny pacjenta. Dzięki nowej technologii w przyszłości lekarze będą mogli zdalnie obserwować stan zdrowia pacjenta nie przebywającego w danym momencie w szpitalu - podaje "Analyst".
30.03.2010 | aktual.: 30.03.2010 20:58
Na całym świecie koszty hospitalizacji i leczenia pacjentów są bardzo wysokie. Dlatego naukowcy zastanawiają się jak można zdalnie opiekować się pacjentem - z pominięciem bezpośredniego kontaktu z lekarzem.
Jednym z przykładów jest nowo pomysł naukowców z University of California (USA). Stworzyli oni układ analityczny zintegrowany z powierzchnią bielizny osobistej. Zestaw czujników, które nadrukowano na wewnętrznej części gumki od majtek (co zapewnia bezpośredni kontakt ze skórą)
, wykonano techniką zbliżoną do produkcji nadruków na koszulkach.
By majtki były bardziej wytrzymałe, po naniesieniu na gumkę pasków wykonanych z tuszu węglowego, naukowcy wygrzewali całość w temperaturze 120 stopni Celsjusza przez 20 minut. Dzięki temu, powstałe elektrody nie tylko były odporne na odkształcanie, ale sprawiły, że noszenie tej bielizny będzie wygodniejsze.
Według naukowców, ich wynalazek będzie podstawą przyszłej nowoczesnej medycyny, której diagnostyka opierać się będzie na bezpośrednich i długotrwałych badaniach zmian zachodzących w ciele i na skórze pacjenta.