Trwa ładowanie...

Cztery tysiące złotych zasiłku pogrzebowego to za mało. Rząd zabrał głos w tej sprawie

Czy cztery tysiące złotych na wyprawienie pogrzebu to dużo? Zapewne większość Polaków odpowie, że nie. Niestety, jak się okazuje rząd nie planuje zwiększyć wysokości zasiłku pogrzebowego.
Share
pogrzeb
pogrzebŹródło: East News, Fot: MAREK LASYK/REPORTER
d3m6ipo

Urządzenie pogrzebu to dla większości Polaków nie lada wydatek. Szczególnie dla emerytów, którzy ledwo co wiążą koniec z końcem. Wszystko kosztuje. Odbiór, przewóz zwłok, przygotowanie ciała do pogrzebu czy też sama organizacja pochówku na cmentarzu. A dodatkowo zakup trumny lub urny, a także opłacenie ceremonii w kościele.

Przypomnijmy, że jeszcze w 2010 roku wysokość zasiłku wynosiła 6,6 tys. zł. Ustawodawca jednak uznał, że kwota ta jest za wysoka. Jego zdaniem zakłady pogrzebowe celowo zawyżały ceny swoich usług, po to by koszty przeprowadzonego pogrzebu były równe świadczeniu wypłacanemu przez Zakład. Od marca 2011 roku ZUS wypłaca maksymalnie 4 tysiące złotych.

Zobacz także: Kornel Morawiecki o deklaracji syna ws. podatków: "Źle mówił!"

O możliwość podniesienia zasiłku zapytali ministerstwo pracy, rodziny i polityki społecznej posłowie ruchu Kukiz’15.

d3m6ipo

„Szanowna Pani Minister. Od 2011 r. zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. zł. Przez ostatnie siedem lat ani razu nie był waloryzowany, mimo że wzrosły ceny pochówku. Wcześniej zasiłek ten był wyższy i wynosił ponad 6 tys. zł. Ze względu na kryzys finansowy został jednak obniżony. Drastyczne zmniejszenie wysokości tego świadczenia stanowi duży problem dla ludzi ubogich, samotnych i starszych. W związku z rosnącymi kosztami usług pogrzebowych takich osób nie stać na godne pożegnanie swoich bliskich. Wskutek podjętej przez poprzedni rząd decyzji osoby te zostały zmuszone w wielu przypadkach do zaciągania kredytu bądź pożyczki na pokrycie kosztów pochówku. W związku z powyższym zwracamy się do Pani Minister z następującymi pytaniami: czy planowane są prace w celu podniesienia stawki zasiłku pogrzebowego? Jaki byłby roczny koszt przywrócenia stawki sprzed 2011 r.? Z jakich przyczyn senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisja Ustawodawcza zarekomendowały odrzucenie projektu nowelizacji ustawy w marcu 2017 r. – pytają posłowie Maciej Masłowski, Wojciech Bakun, Paweł Szramka, Paweł Skutecki i Norbert Kaczmarczyk.

Niestety, odpowiedź resortu dla większości Polaków jest mocno rozczarowująca.

- Łączny skutek finansowy podwyższenia wysokości kwoty zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez dwie największe instytucje (ZUS i KRUS) do kwoty 6000 zł wyniósłby około 830 mln zł. (…) Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rozpatrzyły w pierwszym czytaniu przedmiotowy projekt ustawy i wniosły o jego odrzucenie. Projektowana regulacja została negatywnie zaopiniowana przez Ministra Rozwoju i Finansów, jak również Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mając powyższe na uwadze, uprzejmie informuję, że w resorcie nie są obecnie prowadzone prace nad zmianą obowiązujących rozwiązań prawnych w tym zakresie – odpisał Marcin Zieleniecki, wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3m6ipo

Podziel się opinią

Share
d3m6ipo
d3m6ipo
Więcej tematów