Członkostwo Finlandii w NATO. Decydujące starcie. Parlament zatwierdził członkostwo Finlandii w NATO stosunkiem głosów 184‑7
Fiński parlament zdecydował. Posłowie, który uczestniczyli w głosowaniu nad rządowym projektem ustawy o wstąpieniu Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego, opowiedzieli się za wejściem Finlandii do NATO. Za było 184 parlamentarzystów, przeciwko tylko 7.
To historyczny moment dla kraju, który nigdy nie dążyłby do takiej integracji w międzynarodowym militarnym układzie, gdyby nie Władimir Putin i wypowiedziana Ukrainie wojna. Ta agresja wstrząsnęła światem, a Finów, kraj, który graniczy w Rosją, a w przeszłości musiał stanąć do zbrojnej konfrontacji zw Związkiem Radzieckim w wojnie zimowej na przełomie 1939 i 1940 roku, wprawiła w przerażenie.
Napaść na Kijów zmobilizował dwa kraje do szybkich działań zmierzających do akcesji do NATO. O akces do sojuszu starała się Szwecja i Finlandia. Niespodziewanie na drodze stanęli dwaj członkowie NATO - Turcja i Węgry.
Tureckie zastrzeżenia dotyczyły działania w Szwecji Kurdyjskiej Partii Pracy, w Ankarze uznanej za organizację terrorystyczną. Po wielu debatach i z przeciwnikami i ze szwedzkim partnerem Finlandii zdecydowała się na samodzielną drogę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Napięcia między Polską i Niemcami. Chodzi o Ukrainę
Finowie zdecydowali też, że głosowanie parlamentarne przeprowadzą zanim decyzje o ratyfikacji wydadzą Węgry i Turcja. Wynik fińskiego głosowania to 184 za, 7 przeciw. Jeden parlamentarzysta wstrzymał się od głosu, siedmiu posłów było nieobecnych.
Członkostwo Finlandii w NATO. Decydujące starcie. Parlament zatwierdził członkostwo Finlandii w NATO stosunkiem głosów 184-7
Posłowie i posłanki Veronika Honkasalo , Katja Hänninen , Anna Kontula , Markus Mustajärvi , Matti Semi i Johannes Yrttiaho głosowali przeciw. Przeciwko Finlandii w Sojuszu opowiedział również Ano Turtiainen, jedyny poseł z ramienia władzy należący do partii ludowe. Przeciwny był również Mika Niikko, poseł Basic Finns.
Parlament fiński zdążył w ostatniej chwili. W marcu nastąpi przerwa w pracy, a w kwietniu dojdzie do wyborów parlamentarnych, a więc w ławach poselskich zasiądą nowi parlamentarzyści. Wstąpienie do NATO rozstrzygnie się w lipcu