Czesław Miłosz zostanie pochowany na Skałce
Czesław Miłosz zostanie pochowany w Krypcie Zasłużonych w klasztorze na Skałce. Jak się nieoficjalnie dowiedzieli reporterzy Radia Kraków, decyzja w tej sprawie już zapadła, ale ta informacja zostanie oficjalnie podana w piątek.
Uroczystości żałobne zaplanowano na przyszły piątek, 27 sierpnia w Bazylice Mariackiej. Mszę odprawi kardynał Franciszek Macharski. Nie wiadomo jednak czy ciało Czesława Miłosza zostanie przewiezione od razu na Skałkę czy też najpierw na Cmentarz Rakowicki. Wszystko zależy od tego, czy uda się na czas wyremontować sarkofag przeznaczony dla poety.
W sprawie miejsca pochówku poety obradowali przed południem w Urzędzie Miasta Krakowa członkowie rodziny poety, przeor paulinów ze Skałki i prezydent miasta.
Jak napisano w przekazanym komunikacie z tego spotkania, podpisanego przez Antoniego Miłosza i Jacka Majchrowskiego, "Śmierć Czesława Miłosza, którego zasługi zarówno dla polskiej, jak i ogólnoludzkiej literatury i kultury są ogromne, dotyka każdego poszukującego wielkich ideałów humanizmu i wolności. Jego dorobek pisarski zobowiązuje nas do oddania Mu należnego szacunku, który winien się wyrazić złożeniem jego ciała w szczególnym miejscu".
W komunikacie podano datę mszy świętej żałobnej, prowadzonej przez Metropolitę Krakowskiego ks. kard. Franciszka Macharskiego 27 sierpnia w Bazylice Mariackiej o godz. 11, i poinformowano, że podczas rozmów "rozważano możliwość pochowania doczesnych szczątków Honorowego Obywatela Miasta Krakowa w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim".
Napisano również, że "Pochówek w Krypcie Zasłużonych Na Skałce uzależniony jest od możliwości technicznych wykonania odpowiedniego sarkofagu i przygotowania Krypty. Nikogo, znającego tradycje pochówków tak królewskich na Wawelu, jak i wielkich twórców kultury Na Skałce, nie powinien dziwić fakt, że początkowo chowano ich jedynie w metalowych trumnach, aby - po odpowiednich przygotowaniach - dopełnić tego, co stosowne".
Czesław Miłosz - wybitny poeta, pisarz, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla - zmarł 14 sierpnia w Krakowie w wieku 93 lat.
Z inicjatywą pochowania go na Skałce wystąpiło do przeora klasztoru paulinów grono intelektualistów, twórców i osób z autorytetem publicznym. Inicjatywę poparł także "Tygodnik Powszechny". Przeor klasztoru paulinów na Skałce proponował, by w tej sprawie powołać komitet społeczny.
Krypta zasłużonych w kościele na Skałce powstała w 1880 roku po uroczystościach związanych z 800-leciem śmierci św. Stanisława i 400-leciem śmierci Jana Długosza, którego prochy tam umieszczono. Obok niego spoczywają Wincenty Pol, Lucjan Siemieński, Józef Ignacy Kraszewski, Teofil Lenartowicz, Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, Ludwik Solski i Tadeusz Banachiewicz.
Przy samym wejściu do krypty znajdują się dwa wolne miejsca na sarkofagi.