Trwa ładowanie...
d22hwti

Czesko-austriackie porozumienie o Temelinie


Czechy i Austria zawarły w czwartek wieczorem porozumienie o elektrowni atomowej w Temelinie. Rząd Czech udzielił gwarancji prawnych, które pozwolą Wiedniowi zaskarżyć ten kraj w trybunale UE, gdyby Czesi nie wprowadzili w niej dodatkowych zabezpieczeń technicznych.

d22hwti
d22hwti

Porozumienie kończy długotrwały spór między Wiedniem i Pragą i usuwa ważną przeszkodę na drodze do członkostwa Czech w Unii Europejskiej, bo pozwoli Czechom zamknąć rokowania z UE w dziale "energetyka", dotychczas zagrożone austriackim wetem.

Według piątkowych doniesień czeskich mediów, Praga zgodziła się w porozumieniu spełnić siedem warunków technicznych wysuniętych przez Austrię, a dotyczących bezpieczeństwa Temelina.

Czesi zobowiązali się sprawdzić wytrzymałość reaktora w Temelinie na gwałtowne zmiany temperatury, zbadać najnowocześniejszymi sposobami tzw. pierwotny obieg reaktora i przedstawić dokumentację, która wykaże, iż kluczowe urządzenia elektrowni, najistotniejsze dla jej bezpieczeństwa, nie zawiodą w razie awarii lub trzęsienia ziemi.

Strona czeska ma również jeszcze raz sprawdzić odporność całej konstrukcji elektrowni na trzęsienie ziemi, oddzielić specjalną ścianą rurociągi pary i wody, udostępnić szczegółowy scenariusz działania w sytuacjach awaryjnych i przedstawić atesty zaworów bezpieczeństwa tzw. drugiego obiegu w elektrowni.

Porozumienie odrzuciła natomiast skrajnie radykalna Partia Wolnościowa, koalicyjni partnerzy austriackiego rządu. Wicekanclerz Susanne Riess-Passer, przewodnicząca partii "Wolnościowych", uznała, że porozumienie nie jest kompletne. Jest to krok we właściwym kierunku, ale krok, według nas, niewystarczający - powiedziała. (and)

d22hwti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22hwti
Więcej tematów