Czesi nie chcą do UE?
W Czechach gwałtownie spada liczba zwolenników wejścia do Unii Europejskiej i rośnie liczba przeciwników członkostwa w Unii - wynika z badań, których wyniki opublikowały
agencja Sofres-Factum i Ośrodek Badań Empirycznych STEM.
Jeszcze w grudniu ubiegłego roku zwolenników wejścia do Unii Europejskiej było w Czechach 48%. Obecnie za członkostwem w Unii opowiada się jedynie 40% ankietowanych. Z 15 do 22% wzrosła natomiast liczba przeciwników członkostwa Czech w Unii.
Zdaniem analityków STEM i Sofres-Factum, spośród sześciu państw, które (wśród obecnych 13 kandydatów do członkostwa) jako pierwsze rozpoczęły negocjacje na temat wejścia do Unii, Czesi są narodem, który do tego kroku odnosi się najbardziej sceptycznie. Z ostatnich badań wynika, że wejście do Unii Europejskiej popiera np. 54% Węgrów, 44% Polaków i 42% Słoweńców.
Czescy analitycy zwracają uwagę, że liczba niezdecydowanych, którzy nie wiedzą, jak głosowaliby w czasie ewentualnego referendum w sprawie wejścia do UE, jest w Czechach bardzo duża. Wynosi 38%. W Czechach nie ma jednak instytucji referendum i jak do tej pory żadnej z partii nie udało się przeforsować w parlamencie projektu ustawy, która wprowadzałaby możliwość takiego plebiscytu. (reb)