Czesi genetycznie obciążeni rakiem
Schorzeniem typowym dla Czechów jest rak jelita grubego i rak odbytu. Tamtejszy specjaliści uważają, że w zdecydowanej większości choroba ta ma genetyczne uwarunkowania, ale - ich zdaniem - ma także związek z wysokim spożyciem piwa.
Rak jelita grubego i odbytu to (po nowotworach płuc u mężczyzn i po nowotworach piersi u kobiet), schorzenie, na które w Czechach umiera najwięcej osób. Rocznie choroby te są przyczynami ponad 6 tys. zgonów.
Jak wynika ze statystyk medycznych rak jelita grubego i odbytu jest schorzeniem typowym dla Europy i Stanów Zjednoczonych i występuje głównie u mieszkańców wielkich aglomeracji miejskich. W przypadku Czechów schorzenie to występuje i tak dwa razy częściej niż u Amerykanów. Na 100 tys. osób rak jelita grubego i odbytu występuje u 75,5 Czechów; ten sam wskaźnik w USA wynosi 31 osób.
Chociaż lekarze - jak na razie - nie potrafią dokładnie opisać czynników powodujących nowotwory jelita grubego i odbytu, zgadzają się, że czynniki dziedziczne w ich powstaniu odgrywają o wiele większą rolę niż styl życia czy sposób odżywiania.
Miroslav Zavoral, ordynator kliniki internistycznej Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze-Strzeszovicach stwierdził, że dowiedziono także związku między występowaniem raka odbytu a wysokim spożyciem piwa - typowym dla Czechów.
Czescy lekarze biją na alarm, bowiem wcześnie wykryty rak jelita grubego i odbytu jest uleczalny w 95%. (an)