Trwa ładowanie...
d1hzgmq

Czescy ekstremiści zyskują zwolenników


W Czechach gwałtownie wzrosła liczba członków i
zwolenników ugrupowań skrajnej prawicy i skrajnej lewicy - wynika
z raportu czeskiego MSW nt. przejawów ekstremizmu w ubiegłym roku.

d1hzgmq
d1hzgmq

W roku 2000 w Czechach, w porównaniu z rokiem 1999, liczba sympatyków ruchów skinheadów wzrosła o 23%. Wzrost liczby tych, którzy popierają organizacje skrajnej lewicy policyjni eksperci szacują na 67%.

Z informacji policji wynika, że w 10-milionowych Czechach aktywnie działa około 6200 skinheadów i 4300 ultralewicowców. Formacje skrajne mają swe bazy przede wszystkim w Pradze, a skini także na sąsiadujących z Polską północnych Morawach i Śląsku.

Do rozwijających najbardziej aktywną działalność organizacji skrajnej prawicy należą - według źródeł policyjnych - otwarcie nacjonalistyczne i faszystowskie organizacje Blood and Honour, Division Bohemia i Narodowy Sprzeciw.

Z wypowiedzi ekspertów wynika, że przedstawiciele skrajnej prawicy organizują na terenie Czech specjalne obozy treningowe. Ćwiczą w nich nie tylko formacje czeskich skinów, ale także skinheadzi m.in. z Niemiec, Austrii i krajów skandynawskich. Uczą się sztuk walki i posługiwania bronią palną.

d1hzgmq

Działania lewicowych ekstremistów w Czechach skoncentrowały się w roku 2000 na przygotowaniach protestów przeciwko praskiemu posiedzeniu MFW i Banku Światowego, podczas których doszło do poważnych zamieszek ulicznych i starć demonstrantów z policją.

Największą i najbardziej znaną organizacją skrajnej lewicy w Czechach jest Czechosłowacka Organizacja Anarchistyczna. Znaczącymi są także Organizacja Rewolucyjnych Anarchistów "Solidarność" oraz Federacja Anarchistów Społecznych.

Anarchiści również uczestniczą w obozach szkoleniowych. Według informacji policji, uczą się oni obsługi broni palnej, konstrukcji ładunków wybuchowych i taktyki walk w mieście. (mon)

d1hzgmq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hzgmq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj