PolskaCzęść strajkujących lekarzy zawiesza protest

Część strajkujących lekarzy zawiesza protest

Według Ogólnopolskiego Związku Zawodowego
Lekarzy (OZZL), w 13. tygodniu akcji strajkowej pracowników służby
zdrowia protest w części szpitali jest zawieszany. W ocenie
resortu zdrowia, sytuacja powoli się normalizuje, a niektóre
dyrekcje podpisują porozumienia ze strajkującymi lekarzami.

Jednak nadal wiele szpitali w kraju pracuje w trybie ostrodyżurowym. W przyszłym tygodniu zaplanowano posiedzenie komitetu strajkowego lekarzy, natomiast pielęgniarki zapowiadają akcję informacyjną przed Sejmem, który zbierze się na pierwszym po wakacjach posiedzeniu.

Jak poinformowała szefowa Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias, w przyszłym tygodniu, gdy rozpocznie się posiedzenie Sejmu (22-24 sierpnia), pielęgniarki przed gmachem Parlamentu zaplanowały akcję informacyjną. Ok. 30 osób będzie tam z ulotkami dla pacjentów oraz z propozycjami zmian systemowych, dla parlamentarzystów - zapowiedziała Gardias. Pielęgniarki maja też zgodę miasta na zgromadzenie przed budynkiem na początku września.

W przyszłym tygodniu Sejm ma się zająć kilkoma ustawami zdrowotnymi - w tym nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Szefowa OZZPiP przypomniała, że podczas lipcowych negocjacji rząd nie był w stanie zagwarantować ustawowego wzrostu płac wszystkich pielęgniarek i położnych w IV kwartale 2007 r. ani stworzyć systemu tzw. "kroczących podwyżek" w latach następnych.

Także w przyszłym tygodniu w piątek zaplanowano posiedzenie krajowego komitetu strajkowego lekarzy. Podczas spotkania omówiony zostanie m.in. stan akcji protestacyjnej i zwalniania się z pracy przez lekarzy oraz dalsze działania, m.in. zachowanie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) wobec przedterminowych wyborów do parlamentu.

W tej chwili strajk w części szpitali jest zawieszany, a lekarze podejmują rozmowy z dyrekcjami szpitali z różnym skutkiem - powiedział w piątek przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel. Jak podkreślił, w kraju w ponad 70 szpitalach lekarze złożyli wypowiedzenia z pracy.

W ocenie wiceministra zdrowia Bolesława Piechy, sytuacja powoli się normalizuje, m.in. dzięki działaniom dyrektorów i podpisywaniu porozumień z lekarzami. Wiceminister dodał, że z danych resortu wynika, iż wypowiedzenia złożyło ok. 3,5 tys. na 120 tys. lekarzy.

Strajk rozpoczął się 21 maja. Wówczas według resortu zdrowia protestowało ok. 160 placówek, a według OZZL ok. 200.

Na Śląsku czynną akcję strajkową prowadziło 34 szpitale - podaje Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego. Według śląskiego OZZL, strajki zakończyły się porozumieniami i ugodami w ok. 30 szpitalach i zakładach opieki zdrowotnej. W 12 szpitalach 486 lekarzy złożyło wypowiedzenia z pracy.

Głodówkę prowadzili lekarze w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 3 w Rybniku; od minionego poniedziałku uczestniczyło w niej w sumie 40 lekarzy. Protest zakończył się w sobotę podpisaniem porozumienia lekarzy z dyrekcją.

Na Mazowszu strajkują 33 szpitale, a ponad 420 lekarzy złożyło wymówienia z pracy ze skutkiem od 1 października. Nadal trwa strajk w Centralnym Szpitalu Klinicznym Akademii Medycznej w Warszawie przy ul. Banacha, największym w Polsce; przyjmowani są tam jedynie pacjenci w stanie zagrożenia życia. Do NFZ przekazywana jest dokumentacja, a pracownikom wypłacono zaległe pensje.

Natomiast w Instytucie Reumatologii w Warszawie strajk zawieszono, ponieważ rozpoczęły się rozmowy z dyrekcją szpitala na temat podwyżek.

W Łódzkiem protest trwa w 13 spośród 52 szpitali - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zdrowia Publicznego (WCZP). W piątek strajk został zawieszony w szpitalu w Radomsku i w szpitalu im. Jonschera w Łodzi. Nadal w ramach protestu część placówek pracuje jak na ostrym dyżurze, w innych lekarze nie wypisują dokumentów dla NFZ. Według WCZP, w regionie wypowiedzenia z pracy złożyło w sumie 39 lekarzy.

W Świętokrzyskiem strajkuje 11 z 24 szpitali. Protest ogranicza się do niewypełnienia dokumentacji i wolniejszego, niż zwykle, przyjmowania pacjentów - poinformowała Małgorzata Rok ze Świętokrzyskiego Centrum Monitoringu Ochrony Zdrowia. Zmniejszyła się liczba wypowiedzeń pracy. Do połowy lipca złożono ich 559, po czym w ciągu miesiąca 66 lekarzy zmieniło zdanie i wycofało je. Na Podkarpaciu strajk w formie ostrego dyżuru trwa w dwóch z 23 szpitali. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie lekarze przyjmują pacjentów, ale nie wypełniają dokumentacji. W pozostałych placówkach strajk został zawieszony lub zakończony. W regionie wypowiedzenia z pracy złożyło łącznie około 750 lekarzy z 12 szpitali, ale w dwóch placówkach wypowiedzenia te zostały wycofane. Z pozostałych 10 szpitali, w trzech wypowiedzenia zrealizują się już na koniec sierpnia.

W Wielkopolsce protestują już tylko szpital miejski im. J. Strusia i oddziały pediatryczne szpitala dziecięcego im. B. Krysiewicza w Poznaniu. Inne zawiesiły strajk - poinformowała szefowa wielkopolskiego OZZL Halina Bobrowska.

W Małopolsce 11 szpitali po porozumieniu z dyrekcją zawiesiło strajk, w jednym przypadku został on zakończony - poinformował małopolski OZZL. Lekarze z protestujących nadal 10 szpitali nie złożyli wypowiedzeń.

Strajki w szpitalach na Podbeskidziu wygasły. Porozumienia zostały zawarte we wszystkich bielskich placówkach. Normalnie funkcjonują: szpital ogólny i Beskidzkie Centrum Onkologii. Ugoda została zawarta także w szpitalu śląskim w Cieszynie i Żywcu.

Żaden z ponad 100 lekarzy Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku nie wycofał wypowiedzenia z pracy. Jak poinformował PAP Wojciech Galla, szef działającego w tym szpitalu związku zawodowego lekarzy, wypowiedzenia złożyło ok. 120 lekarzy na 176 pracujących w szpitalu.

W Oświęcimiu strajk został bezterminowo zawieszony. Dyrekcja zawarła porozumienie z lekarzami, którzy wycofali wypowiedzenia.

W województwie lubuskim lekarze z OZZL nie podjęli czynnej akcji strajkowej w żadnym ze szpitali. Lekarze nie wchodzą w spory zbiorowe z dyrekcjami, ponieważ pracują w większości na kontraktach.

Według informacji uzyskanym w Pomorskim Centrum Zdrowia Publicznego w województwie strajkuje 10 z 31 szpitali; przyjmują pacjentów w stanach zagrożenia życia. Część lekarzy złożyła wypowiedzenia.

W woj. zachodniopomorskim nie strajkuje żaden szpital. Większość placówek jest jednak oflagowanych i oplakatowanych. W niektórych pielęgniarki ubierają się na czarno.

Także w Lubelskiem nie ma obecnie strajków lekarzy, jednak niektórzy lekarze złożyli wypowiedzenia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)