Trwa ładowanie...
d2y55x7
IAR

Czerwony Krzyż: sytuacja w Jemenie jest katastrofalna

Sytuacja humanitarna w Adenie na południu Jemenu jest katastrofalna - ostrzega Międzynarodowy Czerwony Krzyż. W mieście, ostatnim bastionie sił rządowych, toczą się ciężkie walki z rebeliantami z szyickiego ruchu Huti.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czerwony Krzyż: sytuacja w Jemenie jest katastrofalna
(PAP/EPA, Fot: STRINGER)
d2y55x7

- Wojna w Adenie jest wszędzie, na każdej ulicy, w każdym zaułku. Wielu nie może się wydostać z miasta - powiedziała rzecznik Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Marie Claire Feghali dodała, że wszelkie drogi do Adenu - morskie, powietrzne i lądowe - zostały odcięte z powodu starć. O dramacie w tym ważnym porcie nad Zatoką Adeńską alarmują też Lekarze Bez Granic.

Według organizacji świadczących pomoc humanitarną, w ostatnich dniach w Adenie zginęło ponad 540 osób, a więcej niż 100 tysięcy uciekło z obleganego przez rebeliantów miasta. Z nielicznych relacji z Adenu wyłania się dramatyczny obraz - szpitale są przepełnione, na ulicach leżą ciała zabitych, porywane są ambulanse.

Miasto jest ostatnim punktem oporu sił wojskowych, lojalnych wobec legalnego rządu Jemenu. Armię w walce z rebeliantami wspierają samoloty i okręty wojenne Arabii Saudyjskiej. Jeśli Aden padnie, całe terytorium Jemenu zostanie opanowane przez zbrojne milicje ruchu Huti.

W ubiegłym miesiącu z Jemenu uciekł prezydent kraju. Abd Rabbu Mansur Hadi schronił się w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej, która rozpoczęła zbrojną interwencję w Jemenie, ograniczając się jednak jedynie do nalotów. Do koalicji dołączyły inne państwa regionu, między innymi Zjednoczone Emiraty Arabskie.

d2y55x7

Podziel się opinią

Share
d2y55x7
d2y55x7
Więcej tematów