PolskaCzerwona Planeta najbliżej Ziemi od tysięcy lat

Czerwona Planeta najbliżej Ziemi od tysięcy lat

Miłośnicy ciał niebieskich powinni teraz częściej niż zwykle spoglądać na niebo. Bardzo dobrze widoczny jest bowiem Mars, który zbliża się do Ziemi, by w środę osiągnąć najmniejszą możliwą odległość od naszej planety - ponad 55 milionów kilometrów. Ostatnio Czerwona Planeta znalazła się w takiej odległości od Ziemi 60 tys. lat temu.

Astronom, doktor Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN podkreślił, że takie zjawisko to rzadkość. Zaznaczył, że zarówno Ziemia, jak i Mars krażą mniej więcej w jednej płaszczyźnie wokół Słońca, z tym że Mars trochę dalej, a Ziemia bliżej. Dodał, że wzajemna odległość między planetami podczas ich ruchu wokół Słońca jest różna, co wynika z eliptyczności orbit obu planet. Te różnice odległości wahają się od 55 milionów do około 100 milionów kilometrów.

Teraz odległość ta będzie minimalna, co oznacza, że Mars ma największą jasność, jaką ta planeta może mieć na niebie i jest widoczny przez całą noc. Czerwona Planeta jest teraz najjaśniejszym obiektem na niebie po księżycu i słońcu.

"Wielka Opozycja" Marsa do Ziemi jest niezwykłą okazją dla miłośników astronomii do obserwacji Czerwonej Planety. Już za pomocą prostego teleskopu można zobaczyć lodową czapę na południowym biegunie Marsa. Tworzy ją tak zwany "suchy lód", czyli zamarznięty dwutlenek węgla.

Doktor Krzysztof Ziołkowski ma jednak nadzieję, że ziemskie sondy krążące wokół Marsa odkryją na jego powierzchni lub pod nią zamarzniętą wodę, co przyspieszyłoby załogową wyprawę na "Czerwoną Planetę". Astronom zaznaczył, że są dwie główne przeszkody w przeprowadzeniu takiej wyprawy. Pierwszą jest stan psychofizyczny człowieka - ponieważ podróż tam i z powrotem musi trwać 2-3 lata. Drugą przeszkodą są bardzo wysokie koszty wyprawy.

Apogeum "Wielkiej Opozycji" Marsa i Ziemi nastąpi w najbliższą środę o godz. 11.51 naszego czasu. W czasie rekordowego zbliżenia Mars będzie miał taką wielkość na niebie jak piłka tenisowa obserwowana z odległości 528 metrów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)