ycipk-2pubwj
ycipk-2pubwj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Czempiński: nad dezubekizacją ciąży presja polityczna

Z prawnego punktu widzenia niekonstytucyjność ustawy dezubekizacyjnej jest jednoznaczna - uważa były szef Urzędu Ochrony Państwa gen. Gromosław Czempiński. W rozmowie z PAP ocenił on też, iż nad sprawą "ciąży presja polityczna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-2pubwj

Na środę Trybunał Konstytucyjny wyznaczył kontynuację badania konstytucyjności ustawy dezubekizacyjnej, obniżającej wyższe emerytury oficerom służb specjalnych PRL i członkom WRON. Wyrok w sprawie tej ustawy Trybunał miał już ogłosić 14 stycznia, wówczas jednak sędziowie TK zdecydowali "z przyczyn proceduralnych" o ponownym otwarciu rozprawy i bezterminowym odroczeniu ogłoszenia orzeczenia. Już wtedy Czempiński mówił, że na mocy ustawy stracił trzy czwarte emerytury i liczy na uchylenie ustawy.

Jakiego ostatecznego orzeczenia TK w tej sprawie pan się spodziewa?

Gromosław Czempiński: Liczę, że ustawa zostanie uznana za niezgodną z konstytucją. Zresztą, według wszystkich prawników, z którymi rozmawiałem, jest ona sprzeczna z ustawą zasadniczą. Dlatego, jeśli prawo zwycięży, orzeczenie Trybunału może być tylko jedno.

ycipk-2pubwj

Wobec ustawy formułowano wiele zarzutów; z czego według pana wynika przede wszystkim jej niekonstytucyjność?

- Po pierwsze, zaskarżone do Trybunału przepisy stosują odpowiedzialność zbiorową wobec wszystkich, których dotyczą. Ponadto na mocy tej ustawy zostają odebrane emerytalne prawa nabyte, a przepisy obowiązują wstecz. Tymczasem obecnie możliwy jest dostęp do dokumentacji dotyczącej poszczególnych funkcjonariuszy i łatwo wychwycić konkretne osoby, które popełniły w służbach przestępstwa.

Orzeczenie w tej sprawie miało zapaść już w styczniu, postępowanie przed TK jednak się przedłużyło, wydaje się więc, że sprawa nie jest dla Trybunału jednoznaczna.

- Z punktu widzenia prawnego sprawa jest jednoznaczna, ale ciąży na niej presja polityczna. Na poprzedniej rozprawie niewiele mówiono o konstytucyjności zapisów, głównie skupiano się na ocenach przeszłości. Ale jeśli w środę Trybunał zbierze się w 15 osobowym składzie i wszyscy sędziowie będą obecni, to powinno zapaść konkretne rozstrzygnięcie.

ycipk-2pubwj

Rozmawiał: Marcin Jabłoński

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2pubwj

ycipk-2pubwj
ycipk-2pubwj