Czekają nas ulewy, huragany, upały, susze, powodzie
Międzyrządowy Panel ONZ ds. Zmian
Klimatycznych (IPCC) wyda raport podsumowujący wyniki
kilkuletnich badań dotyczących zmian klimatu. Z doniesień
agencyjnych oraz wypowiedzi autorów raportu wynika, że będzie on
bardzo krytyczny w obarczaniu człowieka odpowiedzialnością za
globalne ocieplenie. Takie zjawiska, jak gwałtowne ulewy, topnienie lodowców, susze i niespodziewane fale upałów, czy podnoszenie się poziomu wód w oceanach będą postępowały.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/susze-i-huragany-nie-ustapia-6038674156291201g ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/susze-i-huragany-nie-ustapia-6038674156291201g )
Huragany, susze, powodzie
W Paryżu zakończyła się konferencja IPCC. Z doniesień agencji Reutera wynika, że najnowszy raport z 90-procentowym prawdopodobieństwem przypisuje globalne ocieplenie z ostatnich 50 lat poczynaniom człowieka, głównie związanym ze spalaniem paliw kopalnych. Jeszcze w poprzednim raporcie, wydanym w 2001 r., eksperci IPCC twierdzili, że jest to prawdopodobieństwo rzędu 60%.
IPCC, autorytet w dziedzinie globalnego ocieplenia, w którego pracach uczestniczą tysiące naukowców, przewiduje, że zjawiska, takie jak gwałtowne ulewy, topnienie lodowców, susze i niespodziewane fale upałów, czy podnoszenie się poziomu wód w oceanach będą postępowały.
"Znaczna część obserwowanego od połowy XX w. wzrostu przeciętnych temperatur jest prawdopodobnie wynikiem antropogenicznej koncentracji gazów cieplarnianych" - nieoficjalnie cytuje raport agencja Reutera.
Raport IPCC kreśli pesymistyczną wizję możliwości przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Raz rozpoczęty proces będzie trwał przez wieki, bez względu na to, jak bardzo ograniczymy emisję gazów cieplarnianych.
IPCC przewiduje, że temperatury w XXI wieku wzrosną od 1,1 do 6,4 stopni Celsjusza, choć najbardziej prawdopodobna jest estymacja rzędu 1,1 do 6,4 st. C. W XX w. wzrost ten wyniósł 0,7 st. C.
Raport wskazuje także, że nasilenie się huraganów i cyklonów tropikalnych od lat 70. może być z dużą dozą pewności przypisane wpływowi człowieka. Poprzednia edycja raportu nie posuwała się tak daleko, zauważając, że brakuje wystarczających dowodów dla takiej konkluzji.
Raport jest dosadny w podkreślaniu negatywnego wpływu człowieka. "Bez wątpienia, silniejsze słownictwo jest powiązane z mocniejszą nauką" - powiedział jeden z autorów raportu.
Międzyrządowy Panel ONZ ds. Zmian Klimatycznych został powołany w 1988 r. W sześcioletnich odstępach wydaje cykle raportów dotyczących globalnego ocieplenia. Piątkowy raport jest jedną z czterech części planowanych na 2007 r.