PolskaCzego się boimy?

Czego się boimy?


Polacy najbardziej obawiają się włamań do mieszkań, samochodów i piwnic. Boją się też piratów drogowych i wandali - to wyniki badań przeprowadzonych przez OBOP na zlecenie policji.

Czego się boimy?
Źródło zdjęć: © PAP | Przemek Wierzchowski

Jak wynika z raportu przygotowanego na podstawie badań, 49%ankietowanych stwierdziło, że boi się wszelkiego rodzaju włamań, a 43% - napadów i rozbojów. Ponad 30% jako zdarzenia budzące najwięcej obaw podawało wandalizm i piractwo drogowe.

65% ankietowanych stwierdziło, że czuje się w pobliżu swojego miejsca zamieszkania po zmroku bezpiecznie, jednak aż 33% boi się wtedy wychodzić z mieszkania. Zdaniem policjantów, w porównaniu z rokiem ubiegłym widoczny jest 11% wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków.

Najbardziej bezpieczni czują się mieszkańcy woj. podkarpackiego i podlaskiego, najmniej - łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Ogólnie bardziej boją się mieszkańcy dużych miast - np. Warszawy (tylko 49% ankietowanych warszawiaków czuje się w stolicy bezpiecznie po zmroku).

Lepiej też oceniana jest praca policji. Według 66% respondentów, funkcjonariusze wywiązują się ze swoich obowiązków dobrze, 26% jest odmiennego zdania. Najlepiej policjantów i ich działania oceniają mieszkańcy woj. lubuskiego, opolskiego i podkarpackiego, najgorzej - woj. łódzkiego. Większość ankietowanych uważa, że policjanci są otwarci, gotowi do pomocy, nieprzekupni, a także kompetentni i fachowi - tak sądzi ponad 60%.

Wyniki badań przedstawili szef MSWiA Krzysztof Janik i Komendant Główny Policji Antoni Kowalczyk. "Do tych wyników podchodzę z umiarkowanym optymizmem. Cieszymy się, że wzrasta poczucie bezpieczeństwa i spada np. liczba zabójstw czy kradzieży samochodów. Z drugiej jednak strony zauważamy rzeczy, które w pracy policji należy poprawić" - podkreślał Kowalczyk. Dodał, że pewnym zaskoczeniem dla niego było to, że ludzie obawiają się tak bardzo - 40% ankietowanych - brawurowo jeżdżących kierowców.

Także minister Janik stwierdził, że istnieje tzw. czarna masa przestępstw - np. drobne wykroczenia, które nie są przez Polaków zgłaszane na policję i nie są ujmowane w statystykach. Minister zwrócił uwagę, że polskie drogi nie należą do najbezpieczniejszych; kierowcy jeżdżą szybko i brawurowo. "Pojawiają się też nowe rodzaje przestępstw - np. handel narkotykami czy przestępstwa gospodarcze, na zwalczanie których musimy znaleźć sposoby" - dodał Janik.

Po raz pierwszy policjanci przy pomocy OBOP-u przygotowali taki raport, dotyczący poczucia bezpieczeństwa i oceny policji, w październiku ubiegłego roku.

Badania przeprowadzono od 10 do 12 maja 2003 roku na 3330 osobach. Pytano je m.in. czy czują się bezpieczne w okolicy swojego domu lub mieszkania po zmroku, jakiego rodzaju zdarzeń najbardziej się obawiają i jak oceniają pracę policji.

Źródło artykułu:PAP
badaniapolicjaprzestępczość
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)