Czeczeni nie prosili o wizy w polskim konsulacie
Czeczeni, którzy w sobotę i niedzielę nie mogli
wjechać do Polski przez białorusko-polskie przejście graniczne
Terespol-Brześć, nie zwracali się na razie po polskie wizy do
konsulatu w Brześciu. Konsul generalny Romuald Kunat poinformował przed
południem, że nie było też żadnych skarg ze strony Czeczenów.
13.09.2004 10:15
Rosyjskie i białoruskie media nagłośniły w niedzielę problem ok. 100 Czeczenów, którzy nie mogli wjechać do Polski. Przedstawiciel konsulatu Rosji w Brześciu informował w niedzielę dziennikarzy, że zawróceni przez polską Straż Graniczną obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej nie mieli wymaganych polskich wiz.
Konsul Kunat podkreślił, że polski konsulat generalny w Brześciu oprócz wiz dla Białorusinów wydał w tym roku prawie 5 tys. wiz dla obywateli Rosji i ponad tysiąc wiz dla obywateli Ukrainy. Wizy wydajemy w oparciu o odpowiednie umowy dwustronne, staramy się po ludzku podchodzić do każdej sprawy - zapewnił konsul.
Również polski konsulat w Mińsku wydaje wizy dla obywateli Rosji i Ukrainy. Dziennie średnio obsługujemy 2-3 paszporty rosyjskie i 1-2 ukraińskie - powiedział Krzysztof Górski konsul wizowy Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku.
Podstawą do wydania wizy jest ważny paszport, wypełniona ankieta wizowa i zdjęcie. Wskazane jest też, aby starający się o wizę mieli potwierdzenie pobytu na terenie Białorusi oraz, w przypadku wizy nieturystycznej, udokumentowany cel wyjazdu do Polski.
Konsul zaznaczył, że obywatele Rosji za polskie wizy muszą płacić dwukrotnie więcej niż Białorusini. Jednorazowa wiza dla nich kosztuje 11 dolarów, dwukrotna - 18, a wielokrotna - 54 dolary. Analogiczne wizy dla Białorusinów kosztują 6,10 i 30 dolarów. Dla obywateli Ukrainy i Rosjan z obwodu kaliningradzkiego wizy są bezpłatne.
Konsul Górski podkreślił, że uzyskanie wizy polskiej zarówno dla obywatela Białorusi, jak i obywatela Rosji nie jest automatyczną gwarancją wjazdu na terytorium Polski. W świetle ustawy o cudzoziemcach ostateczną decyzję wjazdu na terytorium Polski wobec wszystkich cudzoziemców podejmują funkcjonariusze Straży Granicznej.