Trwa ładowanie...
d3yakd6

Czechy: Pomnik Churchilla zniszczony. "Był rasistą"

W czwartek na pomniku Winstona Churchilla w Pradze nieznany dotąd sprawca napisał "Był rasistą. Black Lives Matter". Policja wszczęła śledztwo. - Nie ulega wątpliwości, że pomnik na tym placu zostanie, nawet gdybyśmy mieli wciąż zmywać napisy – powiedział burmistrz dzielnicy Jirzi Ptaczek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik Churchilla w Pradze zdewastowany. "Był rasistą"
Pomnik Churchilla w Pradze zdewastowany. "Był rasistą" (PAP)
d3yakd6

Praga. Pomnik Churchilla zdewastowany

Fotografie zdewastowanego pomnika obiegły media w czwartek wieczorem. Rzecznik praskiej policji Jan Rybansky zaznaczył, że prowadzone jest śledztwo w sprawie uszkodzenia cudzej własności. Pomnik Churchilla znajdujący się w dzielnicy Praha 3 należy do władz samorządowych i stoi przy placu noszącym jego imię.

Czeska Agencja Prasowa przypomniała, że napis zarzucający rasizm byłemu brytyjskiemu premierowi kilka dni temu został namalowany również na jego pomniku w Londynie. CTK zwróciła uwagę, że niektóre poglądy Churchilla miały charakter rasistowski.

d3yakd6

Z kolei Peter Kopecki, historyk i znawca dziejów brytyjskich z Uniwersytetu w Ostrawie, w rozmowie z portalem "Aktualne.cz” zaznaczył, że wizerunek Churchilla powinien zostać ponownie zbadany i oceniony, tak, by z jednej strony nie odmawiano mu uznania, a z drugiej, by nie traktowano go w bezkrytyczny sposób.

Zobacz także: Grzegorz Schetyna o liście Jarosława Kaczyńskiego: krzyk rozpaczy

Black Lives Matter organizuje demonstracje w USA i na świecie

Black Lives Matter to międzynarodowy ruch aktywistów, który powstał w lipcu 2013 roku w Stanach Zjednoczonych. W ostatnim czasie regularnie organizuje demonstracje po śmierci Afroamerykanina George Floyda zamordowanego przez amerykańskiego policjanta.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3yakd6

Podziel się opinią

Share
d3yakd6
d3yakd6
Więcej tematów