Obroty polskich spółek zajmujących się faktoringiem szacowane są na 5 miliardów złotych rocznie. Jednak dynamika przyrostu wartości obrotów większości firm operujących na tym rynku jest ogromna: sięga nawet kilkudziesięciu procent rocznie.
W Polsce najsilniejszą pozycję na rynku mają firmy faktoringowe ściśle związane z dużymi bankami. Wśród faktoringowych potentatów znalazła się firma Eurofaktor S.A. z Mysłowic, która w pierwszym półroczu 2000 r. zanotowała obroty o wartości ponad 212 mln zł. Firma uruchomiła faktoring nominowany w euro.
Jak poinformował Wirtualną Polskę prezes firmy Henryk Hermann, wiarygodność u swoich klientów zdobywamy kilkuletnim doświadczeniem na rynku. (...) Umowy długoterminowe z klientami (bo tak można określić faktoring) podpisujemy po ocenieniu ryzyka współpracy, podchodzimy jednak do tej oceny elastycznie. (...) Nie trzymamy się ściśle określonych kryteriów i instrukcji. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie.
Faktoring jest nową usługą na polskim rynku. Polega na tym, że klienci - na podstawie umowy - mogą przenieść swoje wierzytelności na faktora, czyli specjalistyczną firmę lub bank. Od niego też dostają pieniądze. Zapłata za towar może wpłynąć na konto klienta (wierzyciela) już po 2-3 dniach od chwili zrealizowania transakcji.
Na naszym rynku firmy faktoringowe wypłacają klientowi (wierzycielowi) najczęściej 80% wartości faktur. Od tej kwoty odejmuje się 0,5 - 1,5% prowizji faktora. Pozostałą część faktor wypłaca w momencie zapłaty wszystkich należności przez odbiorcę (dłużnika).
Na całym świecie firmy faktoringowe rozwijają się bardzo dynamicznie. W krajach zachodniej Europy obroty na tym rynku sięgają kilku miliardów dolarów rocznie. Ocenia się, że w ciągu 2-3 lat obroty te prześcigną - również dynamicznie rozwijający się - leasing. Dla porównania można podać, że szacunkowa wartość tegorocznych obrotów firm leasingowych osiągnie około 8 miliardów zł.
Przyczyn dynamicznego rozwoju faktoringu w Polsce i na świecie jest kilka. Najważniejsze są trzy:
- Rozwój gospodarki i wzrost Produktu Krajowego Brutto sprawia, że zdolności kredytowe firm nie wystarczają na sfinansowanie koniecznych przedsięwzięć. Faktoring jest zaś najlepszym zewnętrznym źródłem finansowania.
- Nawet w wysoko rozwiniętych krajach odroczone terminy płatności są coraz dłuższe. Istniejące na rynku zatory płatnicze praktycznie uniemożliwiają działalność firmom, które nie korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania.
- Wiele firm nie spełnia warunków określonych przez banki, mają niewielki majątek trwały lub dopiero zaczynają działalność na rynku. Nie są więc jeszcze wystarczająco wiarygodnymi kredytobiorcami. Faktoring pozwala na: szybką poprawę płynności finansowej, finansowanie działalności w zależności od poziomu sprzedaży, przejęcie ryzyka w eksporcie oraz możliwość uzyskania gwarancji importowych. (jd)