PolskaCzarzasty przeciwny małej nowelizacji ustawy o mediach

Czarzasty przeciwny małej nowelizacji ustawy o mediach

Sekretarz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Włodzimierz Czarzasty opowiedział się przeciwko przeprowadzeniu tzw. małej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, zawężonej jedynie do dostosowania prawa do wymogów UE. Jak powiedział Czarzasty "Sygnałach Dnia"
trzeba przeprowadzić całościową nowelizację ustawy o rtv.

"Jeżeli przeprowadzimy tylko małą nowelizację w tej chwili, to całościowej nowelizacji nie przeprowadzimy prawdopodobne nigdy" - ocenił sekretarz KRRiT. Według niego, interes wprowadzenia dobrych zapisów abonamentowych i przeprowadzenia szerokiej nowelizacji jest zarówno po stronie nadawców publicznych, jak i prywatnych.

"Brakuje w tej chwili skuteczności i takiego chciejstwa wprowadzenia tej ustawy, dlatego wszyscy, począwszy od rządu premiera Buzka, a skończywszy na tym, który jest w tej chwili, od tej ustawy uciekają" - powiedział.

Zaznaczył, że jest przeciwnikiem małej nowelizacji, dlatego że - jak powiedział - jeśli ktoś się opowiada za małą nowelizacją, to widzi dwa powody: taki, że się nie zna na tym, o czym się wypowiada, a drugi taki, że ma w tym interes, a interes - jego zdaniem - mają nadawcy prywatni.

W opinii Czarzastego mała nowelizacja nie rozwiązuje m.in. problemów mediów publicznych, nie rozwiązuje problemu abonamentu, a więc utrzymania Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, blokuje możliwość wprowadzenia kanałów tematycznych, blokuje rozwiązania związane z archiwami, blokuje problem koncentracji bądź dekoncentracji mediów.

Czarzasty uważa, że powinna być "rozsądna" ściągalność abonamentu. "Jeżeli nie ma innego wyjścia, to trzeba zastosować to wyjście, od którego bez przerwy uciekamy, a mianowicie podatkowe, związane z PIT" - powiedział.

"Może pomyśleć o takim rozwiązaniu, żeby było to rozwiązanie podatkowe, ale pieniądze byłyby wpłacane bezpośrednio na konto KRRiT, a z Krajowej Rady musiałyby być przekazywane na konto radia publicznego i telewizji publicznej, może to jest wyjście" - dodał sekretarz KRRiT.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)