Czarnogóra bardziej niepodległa
Parlament Czarnogóry przyjął nową flagę i hymn oraz ustanowił dzień swojej państwowości w ramach dążeń do uniezależnienia się od Serbii.
Po raz pierwszy w historii mamy wszystkie trzy symbole państwowe - powiedział przewodniczący czarnogórskiego parlamentu Ranko Krivokapić. Dodał, że niepodległość Czarnogóry jest niezbywalna.
Wynik głosowania był przesądzony, kiedy koalicja rządząca w Czarnogórze i mająca większość parlamentarną postanowiła doprowadzić do pełnego oderwania od Serbii swojej niewielkiej republiki tworzącej obecnie z Serbią luźny związek.
Jak informuje agencja Associated Press, nie było jak dotąd oficjalnej reakcji Serbii na poniedziałkowe głosowanie w Czarnogórze, które odbyło się już po zamknięciu biur rządowych. Serbscy przywódcy opowiadali się za dalsza unią z Czarnogórą, ale wskazywali - pisze Associated Press, że zaakceptują niepodległość mniejszej z republik związkowych.
W miejsce dotychczasowej wspólnej czerwono-niebiesko-białej flagi Serbii i Czarnogóry, flaga czarnogórska będzie czerwona, z godłem przedstawiającym dwugłowego orła w koronie królewskiej, który trzyma złotą tarczę z wygrawerowanym lwem.
Flagi takiej używała Czarnogóra w czasach walki z imperium ottomańskim, które przez pięć wieków władało Bałkanami. Zrezygnowała z niej, kiedy w roku 1918 weszła w sojusz krajami, które utworzyły później Jugosławię.
Dzień państwowości przywołuje datę, kiedy w 1878 roku kongres berliński, po upadku imperium ottomańskiego, uznał Czarnogórę za 27. niepodległe państwo świata. Data ta ma również bliższy odpowiednik - 13 lipca 1941 roku Czarnogórcy rozpoczęli powstanie przeciwko hitlerowcom.
Za hymn narodowy Czarnogóry uznano popularną pieśń "Jasny świt".
Według planu transformacji byłej Jugosławii opracowanego przez Unię Europejską, referenda w sprawie niepodległości w obu republikach - Serbii i Czarnogórze mogą odbyć się nie wcześniej niż w roku 2006.
Zdaniem UE - pisze Reuters, oddzielenie Czarnogóry od Serbii mogłaby wzbudzić nasilenie tendencji separatystycznych zwłaszcza w Kosowie, które, nawet jeśli jest administrowane przez ONZ, formalnie pozostaje częścią Serbii i Czarnogóry.