Trwa ładowanie...
d2d22r5

"Czarnecki poległ". Pierwsza taka decyzja w historii

Ryszard Czarnecki w końcu doigrał się za swoje słowa na temat europosłanki PO Róży Thun. Decyzją Parlamentu Europejskiego, straci on stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Internet od razu zalała fala komentarzy.
Share
Czarnecki porównał Thun do szmalcownika
Czarnecki porównał Thun do szmalcownikaŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d2d22r5

Za odwołaniem Czarneckiego głosowało 447 europosłów, przeciw - 196.

Odwołanie wiceprzewodniczącego PE to sytaucja bez precedensu, o czym przypominają zarówno politycy, jak i dziennikarze.

Nie brakuje gorzkich komentarzy. "Znów zapisaliśmy się w historii. Znów źle..." - pisze posłanka PO Marta Golbik. "Nasz rząd w wielu dziedzinach wytycza prekursorskie ścieżki" - ironizuje dziennikarz Roman Imielski.

"Maile i ulotki nie pomogły", "Chamstwu przeciwstawiamy się" - komentują Agnieszka Gozdyra i Paweł Wroński.

Wisienkę na torcie dodaje Tomasz Lis:

O co chodzi?

Odwołanie Czarneckiego ma związek z jego słowami o Róży Thun. Europosłanka wystąpiła w materiale niemiecko-francuskiej telewizji Arte na temat sytuacji polityczno-społecznej w Polsce pod rządami PiS. Zasugerowała w nim, że Polska zmierza w kierunku dyktatury, a PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej.

d2d22r5

Od tego zaczęła się wymiana zdań. Czarnecki skomentował jej wypowiedź w rozmowie z portalem niezalezna.pl. "Pani von Thun und Hohenstein wystąpiła w roli donosicielki na własny kraj. (...) Podczas II wojny światowej mieliśmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewną tradycję. Miejmy nadzieję, że wyborcy to zapamiętają i przy okazji wyborów wystawią jej rachunek" - stwierdził.

Słowa odbiły się szerokim echem, nie tylko w Polsce. Wypowiedzią europosła PiS zajął się Parlament Europejski.

Ostatecznie Róża Thun kilka dni temu poinformowała, że wytacza Czarneckiemu proces. W rozmowie z Wirtualną Polską wiceprzewodniczący PE odpierał zarzuty i oskarżał: "to działanie przeciwko polskiej racji stanu".

Zobacz również: Ryszard Czarnecki ogląda "Ucho prezesa":

d2d22r5

Podziel się opinią

Share
d2d22r5
d2d22r5
Więcej tematów