Trwa ładowanie...
d40lrox

Czarne chmury nad polskimi uniwersytetami. Jest ekspertyza Biura Analiz Sejmowych

Większość polskich uczelni może stracić status uniwersytetu. Jak to możliwe? Wszystko przez planowaną reformą szkolnictwa wyższego, za którą odpowiada wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Gowin jest ministrem nauki i szkolnictwa wyższego od 16 listopada 2015 roku
Jarosław Gowin jest ministrem nauki i szkolnictwa wyższego od 16 listopada 2015 roku (PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk)
d40lrox

Niepokojący dla polskich uczelni scenariusz wyłania się z ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych, do której dotarła "Gazeta Wyborcza". Według głównego specjalisty BAS dr hab. Jarosława Szymanka, że skutki reformy najbardziej odczują uniwersytety w mniejszych miastach, w tym Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ta największa świętokrzyska uczelnia może stracić też uprawnienia do habilitowania.

Szymanek podkreślił, że tylko siedem z 18 uczelni wyższych zachowa prawo bycia uniwersytetami. Co więcej, pozostałe mogą zostać przekształcone w akademie.

- Z ekspertyzy wynika, że 66 proc. uniwersytetów w Polsce straci na tej reformie. Funkcjonowanie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach też jest zagrożone. To wielkie niebezpieczeństwo, region straci na tym nie tylko prestiżowo, ale również gospodarczo - zaznaczył Artur Gierada, przewodniczący świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej.

d40lrox

Zobacz także: Burmistrz „cenzuruje” prasę w swoim mieście

Alarmuje też przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. - Nie znam jeszcze tej ekspertyzy, ale wiem, że absolutnie nie można dopuścić do tego, by Kielce straciły uniwersytet. Nie po to walczyliśmy o przekształcenie Akademii Świętokrzyskiej - podkreślił Marek Kwitek z PiS.

Jest jednak jeszcze nadzieja, bo nie ogłoszono ostatecznej wersji ustawy.

d40lrox

Kłopotliwa kategoryzacja

Poszczególne wydziały uczelni zostały ocenione w 2017 roku. Brane są przy tym pod uwagę m.in. dorobek naukowy pracowników, publikacje, uprawnienia do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego, zastosowanie wyników badań naukowych. Wydziały otrzymują noty od A+ (najlepsze), przez A i B, do C. Te działające w ramach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach nie wypadły najlepiej. Wszystkie, poza wydziałem Humanistycznym (otrzymał ocenę A), oceniono na B. Ta kategoryzacja odbije się finansowo na uczelni.

W całej sprawie najbardziej spokojny wydaje się rektor tej uczelni prof. Jacek Semaniak. - To jest opinia z początku roku, w międzyczasie były konsultacje międzyresortowe. Moim zdaniem obecny kształt ustawy w mniejszym stopniu zagraża uczelniom regionalnym. Nie ma zagrożenia, że przestaniemy być uniwersytetem - ocenił.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40lrox

Podziel się opinią

Share
d40lrox
d40lrox
Więcej tematów