"Czarna lista" barier dla przedsiębiorczości

Niewłaściwy sposób wykorzystywania funduszy
strukturalnych i utrudnienia w prowadzeniu inwestycji budowlanych -
to najważniejsze bariery, jakie zdaniem Polskiej Konfederacji
Pracodawców Prywatnych Lewiatan utrudniają działalność
gospodarczą.

Obraz

PKPP Lewiatan przedstawiła "Czarną listę barier" - katalog najważniejszych przeszkód, które utrudniają czy wręcz uniemożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Zdaniem pracodawców, doświadczenia z pierwszych miesięcy wykorzystywania funduszy strukturalnych oraz sygnały płynące od przedsiębiorców - negatywnie oceniających poziom przygotowania systemu wsparcia - budują przekonanie, że nie tylko nie dokonuje się naprawy błędnych rozwiązań, ale można spodziewać się, że w kolejnych miesiącach pojawi się szereg nowych barier, m.in. w trakcie realizacji projektów i rozliczania poszczególnych unijnych dotacji.

Zdaniem Lewiatana, złą sytuację spotęgował brak udziału środowisk przedsiębiorców w procesie tworzenia poszczególnych planów, programów i wytycznych.

W procesie budowlanym bariery nie tylko nie zostały obniżone, ale wręcz przeciwnie - są większe niż przed rokiem - uważają przedsiębiorcy. Uzyskanie warunków zabudowy i pozwolenia na budowę pochłania więcej czasu, niewielka część kraju pokryta jest planami zagospodarowania przestrzennego, brakuje aktualnych map, wiele nieruchomości ma nieuregulowane prawo własności, właściciele mediów wykorzystują monopolistyczną pozycję, możliwe jest wstrzymanie rozpoczętej budowy z błahego powodu.

Przedsiębiorcy skarżą się, że władze samorządowe w zdecydowanej większości nie wywiązują się z obowiązku przygotowania planów zagospodarowania, jednocześnie blokując projekty zmian procedur planowania przestrzennego. W efekcie podjęcie inwestycji nadal wiąże się zazwyczaj z wysokim ryzykiem, długim czasem realizacji i nieuzasadnionymi kosztami.

W zakresie podatków, bilans porównania listy barier z rokiem poprzednim jest niejednoznaczny. Z jednej strony weszła w życie nowa ustawa o podatku od towarów i usług, która wprowadziła wiele nowych rozwiązań, postrzeganych jako stwarzające bariery dla prowadzonej działalności.

Z drugiej jednak strony, ustawą o swobodzie działalności gospodarczej wprowadzono wiele korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców, takich jak instytucja wiążących interpretacji przepisów prawa podatkowego czy ograniczenia w zakresie kontroli. (ak)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)