Trwa ładowanie...

Czaputowicz po spotkaniu z Timmermansem: dialog trwa, nie wiem, czy nastąpił przełom

Szef MSZ poinformował, że Polska jeszcze nie osiągnęła kompromisu w sporze z Komisją Europejską. Jak twierdzi, stanowiska obu stron nieznacznie się jednak zbliżyły.
Share
Minister Czaputowicz zachowuje optymizm
Minister Czaputowicz zachowuje optymizmŹródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d2bxrzp

- Rozmawialiśmy na temat zmian, jakie Polska dokonuje w systemie sądownictwa, w dialogu z KE. Cieszymy się, że ten dialog się odbywa - stwierdził po spotkaniu z wiceprzewodniczącym KE Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz wyjaśnił, że polska strona próbowała przekonać komisję do zmian ws. skargi nadzwyczajnej. Szef MSZ nie jest jednak przekonany, czy KE przyjęła argumentację Polski. Podczas rozmów wskazywał na poprawkę, którą w tej sprawie ma wprowadzić PiS.

- W tej poprawce jest też ograniczane grono podmiotów, które mogą wyjść z inicjatywą [skargi nadzwyczajnej] do Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich. To kolejny element zawężający możliwość użycia tego instrumentu, który ma charakter zupełnie nadzwyczajny. Przekonywaliśmy do tego. Czy przekonaliśmy? Nie jestem w stanie tego ocenić - powiedział.

d2bxrzp

Zobacz także: Paweł Lisicki: osiągnęliśmy poziom cywilizacji śmierci

Wątpliwości Timmermansa dotyczyły również zmiany w powoływaniu asesorów oraz strukturze sądu najwyższego. Czaputowicz przekonywał, że Polska jest w stanie uczynić pewne ustępstwa w tych sprawach.

Minister wypowiedział się również na temat budżetu UE, który budzi spore kontrowersje. Szef polskiej dyplomacji zachowuje w tej sprawie spokój.

- Nikt nie jest zadowolony z budżetu UE, ale jest on dobrą podstawą do dalszych negocjacji. Polska będzie konsultować swoje stanowisko z innymi państwami. Negocjacje to próba połączenia interesów krajów wspólnoty - tłumaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bxrzp

Podziel się opinią

Share
d2bxrzp
d2bxrzp
Więcej tematów