Trwa ładowanie...
06-09-2014 20:15

Ćwiczenia wojskowe NATO na Łotwie

NATO prowadziło ćwiczenia wojskowe na Łotwie w ramach demonstrowania swej zdolności do obrony wschodnioeuropejskich państw członkowskich w obliczu agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy.

Ćwiczenia wojskowe NATO na ŁotwieŹródło: PAP/EPA, fot: Valda Kalnina
d3xv65y
d3xv65y

By sprostać temu zagrożeniu, na szczycie NATO w Newport w Wali uzgodniono w piątek utworzenie nowych sił szybkiego reagowania jako tak zwanej szpicy i zintensyfikowanie ćwiczeń wojskowych w Europie Wschodniej.

Około 500 spadochroniarzy wraz z setkami pojazdów przetransportowano w piątek wieczorem drogą powietrzną na lotnisko w Lielvarde 60 kilometrów od Rygi, symulując przerzucenie żołnierzy i sprzętu NATO do innego państwa w sytuacji kryzysowej. W ćwiczeniach o kryptonimie Steadfast Javelin II (Wytrzymały Oszczep II), które rozpoczęły się w ubiegły wtorek i potrwają do poniedziałku, bierze udział łącznie 2 tys. żołnierzy z dziewięciu państw. Ćwiczenia te odbywają się na terenie Niemiec, Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Ich kontynuacją będą zaplanowane na tegoroczną jesień dalsze ćwiczenia NATO w Niemczech, Norwegii, Polsce i na Ukrainie.

d3xv65y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xv65y
Więcej tematów