Trwa ładowanie...
d3tc8du

Ćwiczenia antyterrorystyczne na warszawskim Okęciu

Na warszawskim Okęciu przeprowadzono ćwiczenia, mające zwiększyć bezpieczeństwo lotniska i jego gości. Scenariusz przewidywał poszukiwanie ładunku wybuchowego w bagażu, porzuconym w hali odlotów i ewakuację pasażerów. Gdy gości ewakuowano, a pirotechnicy zneutralizowali podejrzany ładunek, domniemani terroryści niespodziewanie zdetonowali ćwiczebną bombę, umieszczoną w pobliskim samochodzie.

d3tc8du
d3tc8du

Ćwiczenia to część projektu o nazwie "Bezpieczne porty lotnicze wobec zagrożeń terroryzmem we współczesnej Europie". W akcji wzięło udział około 200 policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, straży pożarnej oraz pogotowie ratunkowe. Użyto w niej też kilkadziesiąt pojazdów.

Scenariusz ćwiczeń to wydarzenia, które mogą zdarzyć się w rzeczywistości - przypomina nadkomisarz Marcin Szyndler, rzecznik stołecznej komendy policji.

Jak przekonuje starszy aspirant Grzegorz Trzeciak z Państwowej Straży Pożarnej celem takich ćwiczeń jest sprawdzenie procedur, ale też oswojenie funkcjonariuszy z takimi wydarzeniami.

Dla straży granicznej, straży ochrony lotniska, oraz grup antyterrorystycznych na Okęciu ćwiczenia były okazją do wykorzystania robota i specjalnego samochodu do działań piorotechnicznych. Major Mariusz Marchlewicz ze straży granicznej podkreśla, że sprzęt, którym dysponują funkcjonariusze, został skonstruowany na potrzeby warszawskiego lotniska.

d3tc8du

- Każdy, kto zauważy pozostawiony bagaż lub walizkę, powinien jak najszybciej poinformować służby ochrony - podkreśla Marcin Szyndler.

W ubiegłym roku pirotechnicy interweniowali na Okęciu 174 razy. Najczęściej bagaże pozostawiają roztargnieni pasażerowie. Każda akcja sprawdzania zawartości porzuconej walizki oznacza kłopoty dla pasażerów, a właściciel pakunku może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

d3tc8du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tc8du
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj