Ćwiąkalski błędnie postawił zarzuty Ziobrze?
Minister Ćwiąkalski mógł postawić błędne zarzuty Zbigniewowi Ziobrze. Były minister z rządu PiS nie złamał prawa ujawniając Kaczyńskiemu informacje ze śledztwa w sprawie mafii paliwowej. Informacja taka wynika z dokumentu Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym, do którego dotarli dziennikarze Radia Zet i TVN24.
Chodzi o uzasadnienie do decyzji nie uchylającej immunitetu prokuratorowi, którego Ziobro zawiózł do Kaczyńskiego. Sąd Dyscyplinarny zmiażdzył wszystkie zarzuty stawiane Wojciechowi Miłoszewskiemu a tym samym także i Ziobrze. W poniedziałek sąd po raz drugi nie uchylił immunitetu prokuratorowi.
Trzy lata temu Zbigniew Ziobro zawiózł krakowskiego prokuratora Wojciecha Miłoszewskiego do biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego. Płoccy prokuratorzy chcą postawić Ziobrze zarzut przekroczenia uprawnień.
Sędziowie z Ministerstwa Sprawiedliwości nie zgadzają z zarzutami kolegów z Płocka. Ich zdaniem Jarosław Kaczyński nie musiał złożyć wniosku na piśmie o udostępnienie materiałów a prokurator nie musiał wydać zarządzenia w sprawie okazania akt. Zdaniem Sądu pisemny wniosek o dostęp do akt nie jest konieczny, a pisemne zarządzenie może zastąpić polecenie wydane ustnie.
Zaprezentowanie prezesowi PiS zeznań dotyczących mafii paliwowej nie musiało być też opisane w specjalnym protokole, jak utrzymują prokuratorzy z Płocka. Złamaniem prawa nie było także to, że akta pokazano poza prokuraturą to jest w biurze poselskim Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem sądu "miejsce wykonania zależy faktycznie od decyzji prowadzącego postępowanie" . Z dokumentu wynika także, że zasady udostępniania akt nie są jasno określone. "Kodeks nie określa kryteriów dla wydawania decyzji o dostępie do akt, co przesądza o dużej uznaniowości prokuratora" - można przeczytać w uzasadnieniu decyzji Odwoławczego Sądu Dyscyplinarnego.
- To uzasadnienie czarno na białym pokazuje, że moje działanie i działanie prokuratora Miłoszewskiego było zgodne z prawem a więc zarzut jest bezzasadny. Trudno wyobrazić sobie lepszą ilustrację do pokazania politycznego wykorzystania prokuratury do bezprawnych działań. W tej sprawie tłumaczyć sie będą i prokuratorzy zaangażowani w te działania ale i minister Ćwiąkalski i premier Donald Tusk - mówi Radiu Zet Zbigniew Ziobro.
Rzecznik płockiej prokuratury Iwona Śmigielska-Kowalska powiedziała, że uzasadnienie decyzji Sądu Dyscyplinarnego formalnie nie jest wiążące dla prokuratorów ale jeśli przytoczone są tam ważne argumenty, mogą być wzięte pod uwagę.