PolskaCoraz więcej wydajemy na opiekę zdrowotną i leki

Coraz więcej wydajemy na opiekę zdrowotną i leki

Aż 63% wszystkich wydatków na leki
pochodzi z naszych prywatnych kieszeni. To jeden z najwyższych
wskaźników na świecie - pisze "Życie Warszawy".

Statystycznego Polaka opieka zdrowotna kosztuje średnio 805 dolarów rocznie - wyliczyli eksperci Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w opublikowanym w poniedziałek raporcie. Na tle innych krajów to niewiele - z 31 zbadanych krajów mniej wydają na ten cel tylko obywatele Słowacji, Meksyku i Turcji.

Aż 242 ze wspomnianych 805 dolarów pochodzi z naszych prywatnych kieszeni. Inaczej mówiąc, już nie wystarczą składki na Narodowy Fundusz Zdrowia ani dotacje z budżetu. By się dobrze czuć, musimy wysupływać coraz więcej pieniędzy z domowych budżetów. OECD wyliczyła, że w ten sposób dofinansowujemy służbę zdrowia w 30%. W 1990 r. te proporcje były diametralnie różne - 96%. pochodziło z publicznych wydatków, a 4% - z prywatnych.

Struktura wydatków nie wygląda zbyt dobrze także w porównaniu z innymi krajami. Mniej niż my dokładają (procentowo) na opiekę zdrowotną mieszkańcy tak bogatych państw jak Niemcy, Francja i Japonia, a także państw o porównywalnym poziomie rozwoju - Czech, Słowacji i Węgier - wylicza gazeta.

Jeszcze gorzej prezentujemy się w statystykach wydatków na leki. Aż 63% z każdych 100 zł, które trafiają do firm farmaceutycznych, pochodzi z naszych własnych portfeli. To jeden z najwyższych wskaźników na świecie (przed nami są tylko USA oraz Meksyk). Czesi współfinansują zakup lekarstw tylko w 23%, Słowacy - w 17, a Niemcy - w 25%.

Te dane potwierdzają to, o czym staramy się głośno mówić już od lat. Bezpłatna służba zdrowia w Polsce to mit - komentuje na łamach "Życia Warszawy" dr Wojciech Misiński z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)