PolskaCoraz więcej szczegółów papieskiej pielgrzymki do byłego KL Auschwitz

Coraz więcej szczegółów papieskiej pielgrzymki do byłego KL Auschwitz

Coraz więcej szczegółów papieskiej
pielgrzymki do byłego KL Auschwitz jest już znane. Papież Benedykt
XVI odwiedzi były obóz 28 maja, w ostatnim dniu wizyty
apostolskiej w Polsce. Będzie przebywał w byłym Auschwitz I,
Auschwitz II - Birkenau, a także w położonym nieopodal Centrum
Dialogu i Modlitwy.

Poinformował o tym ks. Stanisław Lubaszka z kurii bielsko-żywieckiej.

Z dotychczasowych informacji wynika, że Benedykt XVI przyjedzie z Krakowa do Oświęcimia samochodem, około godziny 17. Ks. Stanisław Lubaszka z kurii diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której leży były obóz, powiedział, że organizatorzy zabiegają jeszcze, by papież przyjechał wcześniej.

Benedykt XVI do byłego Auschwitz I wejdzie przez historyczną bramę "Arbeit macht frei". Będzie się modlił przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie hitlerowcy rozstrzelali co najmniej parę tysięcy osób, a także w celi śmierci głodowej św. Maksymiliana Kolbe w piwnicach bloku 11.

W byłym Auschwitz II - Birkenau odbędzie się nabożeństwo wieloreligijne. Ks. Lubaszka powiedział, że lista uczestników nie jest w pełni ustalona. Na pewno będą przedstawiciele środowisk żydowskich i wyznań chrześcijańskich. Niewykluczone, że w modlitwie wezmą udział także muzułmanie. Uczestniczyć w nim będą natomiast byli więźniowie obozu z różnych krajów.

Papież odwiedzi także Centrum Dialogu i Modlitwy, gdzie spotka się między innymi z siostrami karmelitankami z położonego w pobliżu klasztoru.

Benedykt XVI w przeszłości odwiedził już były obóz Auschwitz jako kardynał, 13 września 1980 roku.

Z byłego KL Auschwitz papież uda się do Krakowa, skąd odleci do Watykanu. Wcześniej odwiedzi Warszawę, Jasną Górę, Kraków, Wadowice i sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Benedykt XVI będzie przebywał w Polsce od 25 do 28 maja.

Niemiecki obóz KL Auschwitz istniał w latach 1940-1945. Hitlerowcy deportowali tam co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich oraz przedstawicieli innych narodów.

Centrum Dialogu i Modlitwy powstało w 1992 roku. Założył je w porozumieniu z biskupami całej Europy i przedstawicielami organizacji żydowskich ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Intencją Centrum jest stworzenie miejsca spotkań, rozmów, edukacji, refleksji i modlitwy dla wszystkich odwiedzających były Auschwitz. Ma być formą uczczenia pamięci ofiar i przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)