Trwa ładowanie...
d1r6vw8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Coraz więcej nielegalnych imigrantów w UE

Liczba imigrantów, którzy nielegalnie przedostali się do państw Unii Europejskiej w ubiegłym roku w stosunku do roku 2013 prawie się potroiła - ogłosiła w środę agencja Frontex, która odpowiada za współpracę przy ochronie granic zewnętrznych UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Coraz więcej nielegalnych imigrantów w UE
(Fotolia, Fot: Delphotostock)
d1r6vw8

- W 2014 roku liczba nielegalnych imigrantów, którzy przekroczyli granice UE, wyniosła ok. 274 tys. wobec ponad 100 tysięcy w 2013 roku. To wyjątkowy wzrost o prawie 180 procent - powiedziała agencji AFP Ewa Moncure, rzeczniczka Fronteksu, który ma siedzibę w Warszawie.

- Najwięcej nielegalnych imigrantów to Syryjczycy i wiemy, dlaczego oni uciekają z kraju - powiedziała, nawiązując do trwającej cztery lata wyniszczającej wojny w Syrii.

- Jest wiele przyczyn tego spektakularnego wzrostu: dramatyczna sytuacja w Syrii, w Erytrei, Sudanie Południowym, Republice Demokratycznej Kongo, Iraku i w Libii - w państwie, w którym faktycznie prawo nie działa. To wszystko stworzyło idealne warunki dla przemytników ludzi, którzy w Libii działają bezkarnie - dodała. Uważa ona, że kraj ten stał się "głównym punktem przerzutu imigrantów".

d1r6vw8

- Ewolucja sytuacji w związku z działalnością Państwa Islamskiego odegrała też rolę w ogromnym wzroście liczby osób starających się o azyl, które w ubiegłym roku dostały się do UE przez Morze Śródziemne" - powiedziała.

Więcej wniosków o azyl

Według raportu Fronteksu, opublikowanego na jego stronie internetowej, w okresie od października 2013 roku do września 2014 roku do UE przedostało się ponad 230 tys. nielegalnych imigrantów, w tym ok. 190 tys. drogą morską. Najliczniejsza grupa pochodziła z Syrii - w trzecim kwartale roku ubiegłego było to 37,5 tys. osób, a w tym samym okresie rok wcześniej - 16,4 tys. Druga najliczniejsza grupa - uchodźców z Erytrei - z kolei zmalała. W drugim kwartale 2014 roku było to prawie 17 tys. osób, a w trzecim - 13,6 tys.

Łącznie w trzecim kwartale ubiegłego roku o azyl w państwach UE poprosiło 164 tys. imigrantów; jest to wzrost w skali roku o 69 proc. Tu też największą grupę stanowili Syryjczycy (40,7 tys. osoby) przed Erytrejczykami (18,9 tys. osób).

d1r6vw8

Według Fronteksu w 2014 roku drogą morską do Włoch przedostało się ponad 170 tys. nielegalnych imigrantów, a do Grecji ponad 50 tys.

Zobacz również: Imigrant ukryty w walizce

d1r6vw8

Podziel się opinią

Share

d1r6vw8

d1r6vw8
Więcej tematów