Trwa ładowanie...
lato
27-05-2013 22:45

Coraz więcej burz w Polsce? To prawdopodobne!

O tym, że klimat Polski stał się nieco inny, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zdarzył się szereg incydentów pogodowych, o jakich jeszcze niedawno nikt w naszym kraju nie słyszał. Pojawiają się regularne orkany (huragany), temperatura staje się coraz trudniejsza do przewidzenia, a burze są coraz intensywniejsze.

Coraz więcej burz w Polsce? To prawdopodobne!Źródło: PAP/DPA/Maurizio Gambarini
d4beoe7
d4beoe7

W ostatnich latach na terenie Polski odnotowano wyraźny wzrost częstotliwości występowania oraz mocy wyładowań atmosferycznych w sezonie letnim. Badacze z Polskiej Akademii Nauk sugerują, że jest to skutek minimalnego, ale zauważalnego wzrostu średniej temperatury na terytorium naszego kraju.

Naukowcy z PAN przeanalizowali również, co będzie się działo, jeżeli zgodnie z planem temperatura w Europie nadal będzie rosła. Uzależnione jest to przede wszystkim od jednego istotnego czynnika, którym jest siła prądu Atlantyckiego. Jeżeli zgaśnie, jak wieszczą niektórzy badacze, temperatura w Polsce bardzo mocno spadnie i o ociepleniu klimatu nie będzie już można mówić.

W przeciwnym razie prawdopodobny jest ciągły, choć nieznaczny wzrost temperatur. W ostatnich latach klimat Polski minimalnie jednak się ochłodził, czego skutkiem jest zwiększenie się ilości i intensywności burz. Letnie wyże znad Rosji są bowiem na tyle słabe, że uniemożliwiają powstawanie komórek burzowych.

Wzrost temperatury rzędu od 0,5 do 1 stopnia już spowodowałby jedną zasadniczą zmianę w polskim klimacie - burze stałyby się rzadsze i mniej intensywne. Klimat stałby się jednak bardziej kontynentalny, niż do tej pory - zimy byłyby nieco cieplejsze, ale też bardziej deszczowe, z większą sumą opadów. Lata stałyby się natomiast bardziej suche i gorące.

d4beoe7

W takim wypadku burze latem ustaną, ale mogą się pojawiać w miesiącach, w których nie jesteśmy do nich przyzwyczajeni - choćby w styczniu i w lutym. Zimy na razie nie będą się ocieplać, tak gwałtownie jak lata, dlatego szacujemy, iż między 2030 a 2050 rokiem burz będzie naprawdę niewiele. Nie będą również aż tak gwałtowne, jak to ma miejsce w tej chwili, bo zmniejszy się różnica temperatur - głosi artykuł PAN.

Tego, jak będzie wyglądała przyszłość klimatu w Polsce nie da się jednoznacznie przewidzieć, ponieważ nawet najmądrzejsze naukowe głowy nie są w stanie jak dotąd poradzić sobie z określeniem losów golfsztromu w najbliższych latach. Warto jednak znać skutki zarówno ocieplenia, jak i ochłodzenia klimatu, a ilość i intensywność burz będzie jednym z efektów najbardziej widocznych.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d4beoe7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4beoe7
Więcej tematów